Wyniki Orlenu za III kw. są lepsze od oczekiwań analityków

Paweł Janas
opublikowano: 22-10-2010, 00:00

Wyższe zyski to m.in. efekt wzrostu przerobu ropy naftowej we wszystkich rafineriach grupy. Także w Możejkach.

Wyższe zyski to m.in. efekt wzrostu przerobu ropy naftowej we wszystkich rafineriach grupy. Także w Możejkach.

To będzie bardzo udany kwartał dla PKN Orlen — twierdzą analitycy. Wczoraj koncern opublikował wybrane dane finansowe i operacyjne grupy kapitałowej za III kw. Były lepsze od oczekiwań analityków. Po ich odtajnieniu Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku, podniósł prognozę zysku w III kw. do 1,1-1,2 mld zł (wcześniej 856 mln zł). Także na 1,1 mld zł zarobku szacują analitycy z DM PKO BP (w III kw. 2009 r. wyniósł 940 mln zł).

— Szacowany zysk operacyjny za III kw. będzie oscylował w okolicach 750 mln zł. Warto też zauważyć, że wynik ten nie będzie obciążony wpływem efektu LIFO w segmencie rafineryjnym, co miało miejsce w minionych kwartałach. Wtedy też stanowił on z reguły znaczącą część raportowanego zysku — prognozuje Monika Kalwasińska analityk DM PKO BP.

Podkreśla, że w całej grupie nastąpił wzrost przerobu naftowej — w rafinerii w Płocku był najwyższy od początku 2009 r. Pozytywnie zaskoczyła także rafineria w Możejkach. Poprawa warunków makroekonomicznych oraz brak postojów remontowych przełożyły się na wykorzystanie mocy przerobowych w 99 proc.

Analitycy zwracają także uwagę, że sezonowe ożywienie na rynku paliw przyczyniło się do wzrostu sprzedaży detalicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy