Wyniki PKN Orlen wystraszyły inwestorów na GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 28-02-2006, 11:33

Kiepski początek wtorkowej sesji na warszawskiej giełdzie to w największej mierze rezultat sporego spadku notowań akcji PKN Orlen, który przed sesją opublikował gorsze od oczekiwań wyniki za IV kwartał.

Kiepski początek wtorkowej sesji na warszawskiej giełdzie to w największej mierze rezultat sporego spadku notowań akcji PKN Orlen, który przed sesją opublikował gorsze od oczekiwań wyniki za IV kwartał.

Skonsolidowany zysk netto płockiej rafinerii w ubiegłym kwartale wyniósł 313,95 mln zł. Rok wcześniej grupa PKN wypracowała 703,27 mln zł zysku. Analitycy przewidywali, że tym razem zysk będzie niższy, ale nie aż tak. Średnia oczekiwań wynosiła 442 mln zł. Rzeczywisty zysk jest około 30 proc. niższy niż prognozy, toteż akcjonariusze sprzedają akcje. Kurs koncernu spada około 5 proc. pogrążając WIG20.

Indeks największych spółek traci około 1,5 proc. Zła passa PKN Orlen udziela się też branżowemu konkurentowi, Grupie Lotos. Akcje spółki z Wybrzeża tracą na wartości około 4 proc., ale przy nieporównanie mniejszych obrotach. Handel akcjami PKN przekroczył już 100 mln zł, a Lotosu dopiero 15 mln zł. Obu spółkom nie służy spadek ceny ropy naftowej.

Indeksowi największych spółek nie pomaga też KGHM. Kurs miedziowego kombinatu traci niespełna 2 proc. Inwestorom mogło nie przypaść do gustu uchylenie przez radę nadzorczą zawieszenia w czynnościach wiceprezesa zarządu Wiktora Błądka. Zostanie „odwieszony” z dniem 8 marca. Błądek – jako reprezentant załogi – pozostaje jedynym członkiem zarządu z poprzedniego składu.

Podobnie jak wczoraj, tak i dziś największe powody do zadowolenia mają akcjonariusze banków. Na plusach utrzymują się Pekao z BPH, dołączył do nich PKO BP, które wczoraj minimalnie potaniało. Wśród małych spółek najmocniej w górę idzie kurs Hogi, która wczoraj późnym wieczorem poinformowała, że zarządy Hogi oraz Wasko podjęły uchwały o zamiarze połączenia firm. Wczorajsze straty odrabia dziś kurs Capital Partners.

Dziś najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie poziomu stóp procentowych. Opinie analityków dotyczące tego co zrobi RPP, są podzielone jak rzadko kiedy. W ubiegłotygodniowej ankiecie ISB głosy rozłożyły się po połowie za obniżką o 25 pkt bazowych i pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie. Dla posiadaczy akcji lepszym scenariuszem jest rzecz jasna obniżka. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane