Wyniki PKN Orlen za IV kwartał - opinia

opublikowano: 01-03-2007, 09:28

Zysk netto PKN Orlen, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej spadł w czwartym kwartale do 146,5 mln zł z 365,5 mln zł rok wcześniej i był niższy od konsensusu na poziomie 320 mln zł.

Konsensus wyników PKN Orlen na poziomie zysku netto nie uwzględniał straty na sprzedaży akcji firmy Kaucuk, która została sprzedana poniżej wartości księgowej. Wpływ na wyniki grupy PKN Orlen miała strata zanotowana przez Unipetrol, w którym płocki koncern ma 63 proc udziałów. Strata Unipetrolu wyniosła 230 mln zł, a 63 proc. tej sumy daje prawie 145 mln zł.

LUDOMIR ZALEWSKI, ANALITYK Z DM PKO BP:

"Reakcja rynku na wyniki spółki może być negatywna, ale PKN Orlen już od jakiegoś czasu mocno spadał i można się spodziewać, że te słabsze wyniki są już w cenie. Dlatego, jeśli byłyby jakieś spadki to nie powinny być duże.

Spółka już wcześniej informowała o stracie na sprzedaży Kaucuku.

Inwestorzy instytucjonalni wiedzieli o stracie na Kaucuku, natomiast inwestorzy indywidualni mogli to przeoczyć.

Spółka, mimo nieplanowanych przestojów w Unipetrolu zwiększyła przerób ropy, zwiększona została produkcja i sprzedaż paliw.

Trochę gorzej jest z marżami, które są generowane przez rynek i to powoduje, że zysk brutto na sprzedaży był mniejszy niż w ubiegłym roku, mimo że przychody są większe.

Bardzo pozytywnie wpłynął na wynik koncernu detal, który zrobił dla koncernu ponad 180 mln zł zysku operacyjnego, a to jest bardzo dużo. Z kolei rafineria właściwie wyszła na zero w czwartym kwartale pod względem operacyjnym."

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wyniki PKN Orlen za IV kwartał - opinia