Wyniki PKO BP słabsze od oczekiwanych, ale analitycy oczekują już poprawy

Internet Securities
opublikowano: 17-02-2006, 16:16

Wyniki PKO BP ogłoszone w czwartek okazały się dobre, ale nie tak dobre jak te, których spodziewali się analitycy. Za główną przyczynę uważają słaby wynik z dłużnych papierów wartościowych.

Wyniki PKO BP ogłoszone w czwartek okazały się dobre, ale nie tak dobre jak te, których spodziewali się analitycy. Za główną przyczynę uważają słaby wynik z dłużnych papierów wartościowych.

„Na niższym od oczekiwanego zysku netto za ub. rok zaważyła głównie strata na dłużnych papierach wartościowych” – uważa Marta Jeżewska, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

W czwartym kwartale 2005 roku PKO Bank Polski osiągnął 386,12 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 307,50 mln zł uzyskanego w 2004 roku. To wynik gorszy od oczekiwań rynkowych, których średnia wynosiła 413 mln zł. Analitycy spodziewali się w tym okresie wyniku netto w wysokości 390-435 mln zł.

„Moim zdaniem zysk netto niższy od oczekiwanego był efektem dużej straty na dłużnych papierach wartościowych w wysokości 116 mln zł. Na inwestycyjnych papierach wartościowych spółka zarobiła 30 mln zł, ale nie zmieniło to faktu, że zamiast przewidywanego przez nas na poziomie 78 mln zł zysku na papierach wartościowych spółka poniosła na nich 85 mln zł straty” – komentuje specjalistka z DI BRE Banku.

„Nie przewiduję jednak, że bank raptem zacznie wykazywać straty na inwestycjach w papiery wartościowe. To specyfika ostatnich miesięcy 2005 roku” – powiedziała Jeżewska.

Specjalistka DI BRE Banku zakłada, że za 2006 rok bank osiągnie wyniki lepsze od ubiegłorocznych.

„Argumentem za tym przemawiającym jest fakt, że w przyszłym roku bank z pewnością zwiększy przychody z tytułu prowizji” – uważa Jeżewska. (ISB)

Anna Okuń

aok/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane