Wyniki pogrążyły Wall Street

Paweł Kubiskiak
opublikowano: 03-02-2006, 00:00

Kiepskie wyniki amerykańskich blue chipów oraz oczekiwania na piątkowe dane z rynku pracy przyniosły w czwartek wyprzedaż na amerykańskich parkietach. Skalę wyprzedaży wzmocniła chęć realizacji zysków po dobrym giełdowym styczniu. W minionym miesiącu Dow Jones wzrósł o 1,4 proc., S&P 500 zarobił 2,5 proc., a technologiczny Nasdaq podrożał aż 4,6 proc.

Negatywny wpływ na rynek miał też najnowszy raport makro. Produktywność w amerykańskim przemyśle spadła w czwartym kwartale o 0,6 proc. Jest to pierwszy spadek od pięciu lat, a jego skala była większa od oczekiwań rynku.

Jednym z liderów po stronie spadków był koncern motoryzacyjny General Motors, tracący ponad 4 proc. Koncern motoryzacyjny otrzymał od analityków UBS nieprzyjemną niespodziankę w postaci zalecenia redukcji akcji spółki. Negatywnie na tle rynku wyróżniły się też akcje Tyco International tracące 5 proc. przy dużym obrocie. Koncern przemysłowy opublikował wyniki znacznie gorsze od oczekiwań rynkowych.

Blisko 2 proc. potaniały akcje Electronic Arts. Wyprzedaż wywołał artykuł w Wall Street Journal donoszący, że producent gier video zamierza zwolnić 700 pracowników. Akcje Comcast potaniały przeszło 3 proc. Operator telewizji kablowej poinformował o blisko 70 proc. spadku wyników w minionym kwartale i obniżył prognozę na 2006 rok.

Na słabym rynku znalazło się kilka spółek, które znacząco ograniczyły skalę wyprzedaży. Ponad 8 proc. podrożały akcje Whirlpool. Producent sprzętu AGD opublikował wyniki znacznie lepsze od oczekiwań rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubiskiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki pogrążyły Wall Street