Wyniki rosną jak na drożdżach

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 09-08-2004, 00:00

Produkcja koncernu dynamicznie rośnie. Zysk spółki na koniec roku może znacznie przekroczyć 1 mld zł. Nie gorzej jest w spółkach zależnych.

Ispat Polska Stal (IPS) nie może narzekać na wyniki. W I połowie 2004 r. spółka wyprodukowała 3,5 mln ton stali, czyli o 500 tys. więcej niż rok temu. Produkcja wyrobów stalowych kształtowała się natomiast odpowiednio na poziomie 3 i 2,6 mln ton. Spadł natomiast eksport, ale dlatego że huty zaprzestały sprzedaży nierentownych półwyrobów. W I połowie tego roku IPS sprzedał za granicą 1,18 mln ton, a przez sześć miesięcy 2003 r. — 1,28 mln ton.

— W zwiększeniu produkcji bardzo pomogła nam poprawa światowej koniunktury wywołana chińskim boomem. Realizujemy też przedstawioną wcześniej strategię, zgodnie z którą nastawiamy się przede wszystkim na odzyskanie udziału w krajowym rynku — mówi Antoni Styrczula, rzecznik IPS.

Spółka na razie nie podaje wyników finansowych. Nieoficjalnie mówi się jednak, że jej zysk na koniec tego roku znacznie przekroczy 1 mld zł. Do tej pory firma przynosiła 1 mld zł strat rocznie.

Na nakręconej przez Chiny koniunkturze zyskują też spółki należące do IPS. Najlepszym przykładem jest tu Koksownia Zdzieszowice. W 2003 r. jej sprzedaż sięgała 269,6 mln EUR (1,18 mld zł), a po półroczu 2004 przychody wyniosły 442,37 mln EUR (1,96 mld zł).

Dziś związkowcy podkreślają, że skarb państwa zbyt tanio sprzedał tak silną grupę. Koszt wejścia LNM do IPS można oszacować na 4,2 mld zł (łącznie z deklaracjami inwestycyjnymi).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Wyniki rosną jak na drożdżach