Wyniki są bardzo dobre, debiut na GPW się oddala

Anna Bytniewska
11-05-2005, 00:00

Wyniki Puław pokazują, że mogą one przykuć uwagę giełdowych inwestorów. Pytanie, jak długo spółka będzie zwlekać z debiutem.

Zakłady Azotowe Puławy, które przygotowują się do debiutu giełdowego, po III kwartałach roku obrotowego 2004-05 mają 1,4 mld zł przychodów ze sprzedaży. To o 18 proc. więcej niż w podobnym okresie roku obrotowego 2003-04. Jeszcze większy postęp dotyczy wyniku netto. Spółka zarobiła 151,6 mln zł, czyli o 70,5 proc. więcej. To rekordowy wynik w jej historii, trudno więc o lepszy moment na giełdowy debiut.

Powody do dumy

Pod względem rentowności net-to spółka zajmuje obecnie pierwszą pozycję wśród firm o podobnym profilu działalności. W tym zestawieniu wyprzedza takich gigantów, jak norweska Yara czy Dow Chemicals. Warto przypomnieć, że w 2002 r. spółka miała 114,9 mln zł straty netto. Sukces nie spadł jej z nieba. Pomogła koniunktura na rynku nawozowym, na którym Puławy są li- derem.

— Bez restrukturyzacji efekt nie byłby tak spektakularny. Obecnie nie mamy już przeterminowanych zobowiązań — mówi Zygmunt Kwiatkowski, prezes Puław.

Ponadto dzięki rozwojowi produkcji melaminy (przemysł meblarski) Azoty uniezależniły wysokość przychodów od kaprysów bardzo zmiennego rynku nawozowego. Obecnie połowa z nich pochodzi ze sprzedaży chemikaliów, w tym kaprolaktamu (komponent do produkcji włókien sztucznych).

Ciemniejsza strona

Piętą achillesową Puław nadal jest koszt zakupu gazu, stanowiący prawie 50 proc. kosztów produkcji.

— Liberalizacja rynku gazu w Polsce będzie postępować. Liczę, że zyskamy możliwość zakup tańszego surowca — mówi prezes.

W ciągu trzech lat Puławy chcą zainwestować 700 mln zł. Prawie połowa tej kwoty ma pochodzić z publicznej emisji akcji. Jej terminu jeszcze nie wyznaczono. Mało prawdopodobne jest, żeby Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła akcje Puław do publicznego obrotu na najbliższym posiedzeniu 17 maja.

— Zakładamy, że stanie się to do końca czerwca. Debiut nastąpi wtedy, gdy sytuacja na rynku będzie sprzyjająca. W grę wchodzi więc także druga połowa roku — mówi Dariusz Witkowski, wiceminister skarbu.

Wcześniej resort i spółka zakładały wejście na giełdę w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki są bardzo dobre, debiut na GPW się oddala