Wyniki sondażu w warszawskim i krakowskim wydaniu "Faktu" różnią się

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-09-2005, 13:24

Odmienne wyniki telefonicznego sondażu partyjnego TNS OBOP podały środowe wydania "Faktu" w Warszawie i Krakowie. W wydaniu warszawskim na pierwszym miejscu znalazło się PiS, a w krakowskim - PO. Okazuje się, że czytelnikom ze stolicy zaprezentowano sondaż zrobiony we wtorek, a tym z Krakowa - w poniedziałek. Gazeta wyjaśnia, że nie jest to błąd, ale problem techniczny.

Odmienne wyniki telefonicznego sondażu partyjnego TNS OBOP podały środowe wydania "Faktu" w Warszawie i Krakowie. W wydaniu warszawskim na pierwszym miejscu znalazło się PiS, a w krakowskim - PO. Okazuje się, że czytelnikom ze stolicy zaprezentowano sondaż zrobiony we wtorek, a tym z Krakowa - w poniedziałek. Gazeta wyjaśnia, że nie jest to błąd, ale problem techniczny.

Jak dowiedziała się PAP w TNS OBOP, krakowskie wydanie dziennika podało wyniki badania z 19 września, które warszawski "Fakt" zamieścił już we wtorek. "19 września przeprowadzaliśmy również sondaż dla +Faktu+ i wtedy wyniki były takie: PO - 35 proc.; PiS - 30 proc.; Samoobrona - 10 proc.; LPR - 7 proc.; SLD 6 proc. itd" - powiedziano PAP w TNS OBOP.

"Natomiast 20 września zrobiliśmy kolejny sondaż i właśnie się odwróciły tendencje - PiS ma 34 proc.; PO 32 proc.; Samoobrona 11 proc.; SLD - 8 proc.; LPR - 7 proc." - dodano.

Redaktor naczelny "Faktu" Grzegorz Jankowski wyjaśnił w środę PAP, że publikacja różnych wyników w krakowskim i warszawskim wydaniu spowodowana jest problemami technicznymi.

"Po prostu nie wszędzie gazeta jest super aktualna i nie wszędzie ma możliwość zamieszczenia wyników, bo dostajemy je późno, ok. godz. 22" - powiedział Jankowski.

Wyjaśnił, że jeżeli badania zamawiane są np. w niedzielę ok. południa, to otrzymane późnym wieczorem wyniki "jest w stanie włożyć tylko do drugiego wydania gazety, które ukazuje się w Warszawie".

"Natomiast następnego dnia wkładamy je na pierwsze wydanie tak, żeby wszyscy mogli się z nimi zapoznać. Czyli to, co jest dzisiaj na okładce w Warszawie: PiS 34, PO 32 proc. jutro pojawi się we wszystkich tych miejscach, gdzie jest pierwsze wydanie naszej gazety i tak będzie codziennie aż do wyborów" - dodał Jankowski.

Według TNS OBOP, badania przeprowadzono metodą telefoniczną na grupie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane