Wyniki spółek i FOMC wyznaczą kierunek indeksów w USA

Mariusz Zielonka Departament Analiz DM TMS Brokers SA
opublikowano: 25-01-2012, 10:02

Europejskie indeksy wtorek zakończyły startami oscylującymi w granicach 0,3 – 0,5 proc. Przewagę niedźwiedzi zapewniło utrzymanie się obaw o sprawę Grecji czy też Portugalii.

Na domiar złego zaraz po pierwszym dzwonku w Nowym Jorku, z kolejnymi agencyjnymi rewelacjami wyszedł John Chambers – przewodniczący komisji ratingowej S&P, który poinformował, że agencja prawdopodobnie zdecyduje się obniżyć rating Grecji do poziomu "selektywnej niewypłacalności", w momencie gdy rozmowy IIF oraz Eurogrupy zakończą się sukcesem. Wiadomo, że ogłoszenie kontrolowanego bankructwa Greków jest już kwestią czasu i wydawało się, że takie rewelacje nie wypłyną znacząco na sentyment. Niestety inwestorom za Oceanem ciągle ciążą problemy europejskiego zadłużenia. Lekkie uspokojenie przyszło wraz z wystąpieniem Baracka Obamy przed Kongresem, który potwierdził, że gospodarka Stanów Zjednoczonych wychodzi z recesji. Jest to moim zdaniem już kolejny etap nabierającej tempa kampanii prezydenckiej. Jednocześnie słowa Obamy utwierdzają w przekonaniu, że członkowie FOMC na dzisiejszej konferencji po posiedzeniu nie przekażą istotnych rewelacji. Choć posiedzenie to będzie historycznym bowiem zmienia się sposób komunikacji członków komitetu z rynkiem (projekcje stóp procentowych na 2012 r. i kolejne dwa lata). Dodatkowo wczoraj 25 spółek notowanych na Wall Street ogłosiło swoje wyniki finansowe. Już po zakończeniu sesji swój zysk podała firma z jabłuszkiem w logo. Zysk wzrósł w I kw. 2011/2012 o 118 proc., przychody o 73 proc. Znacznie lepsze od prognoz wyniki kwartalne Apple zostały optymistyczne przyjęte przez rynek.

Pół godziny po ich publikacji akcje spółki drożały w handlu posesyjnym o 8 proc., po tym jak w czasie regularnej sesji potaniały one o 1,6proc. Dziś czeka nas kolejna porcja wyników. Tym razem 37 spółek ogłosi swój zysk, jeszcze przed początkiem notowań swój wynik podadzą blue chipowy United Technologies oraz gigant z branży lotniczej Boeing. Szczególnie wyniki tego drugiego mogą w znaczący sposób odbić się na notowaniach indeksu Dowa, który wczoraj zakończył dzień przeceną rzędu 0,26 proc., ciągle utrzymując się pod istotnym oporem wyznaczonym przez czerwcowo lipcowe szczyty z 2011 r. (12750 pkt.). Z kolei w Azji, indeks Nikkei osiągnął dziś najwyższy poziom od trzech miesięcy, wspierany przez zwyżki akcji eksporterów takich jak Toyota Motor i Canon. Sprzyjało im osłabienie jena w reakcji na informację, że Japonia odnotowała w skali roku deficyt handlowy po raz pierwszy od 1980 roku.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Z innych danych makro publikowanych dziś warty uwagi jest niemiecki indeks Ifo za styczeń, który powinien wyznaczyć nam kierunek w jakim może podążać gospodarka naszego zachodniego sąsiada. Zegar koniunktury obliczany w oparciu o różnice bieżących wskazań od ich długoterminowych średnich wskazuje, że obecnie najprawdopodobniejszym scenariuszem jest mocne spowolnienie. Z drugiej jednak strony za pozytywny prognostyk przed publikacją można uznać dobre odczyty wskaźników ZEW i PMI. Zza Oceanem czekają nas dziś dane na temat transakcji sprzedaży domów zawartych w grudniu w USA. Europa po wczorajszej przecenie, zaczyna dzień na plusie. Frankfurcki DAX wzrasta o 0,42 proc., a brytyjski FTSE100 o 0,3 proc. Niewielki wzrost odnotowuje również indeks Stoxx 600 Europe wiedziony głównie przez wzrost sektora finansowego. W Warszawie dzień również wzrostowo, WIG20 otworzył się ponad 0,5 proc. wzrostem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielonka Departament Analiz DM TMS Brokers SA

Polecane