Wyniki Tevy ucieszyły inwestorów

Marek Druś
opublikowano: 09-08-2006, 00:00

Kwartalny zysk netto Teva Pharmaceutical, największego na świecie producenta leków generycznych, okazał się dwukrotnie wyższy od osiągniętego rok wcześniej. Przekroczył także prognozy analityków. Akcje izraelskiej spółki zdrożały na giełdzie w Tel Awiwie najmocniej od 18 miesięcy. Zysk netto Tevy wyniósł w II kwartale 488,4 mln USD. Analitycy prognozowali, że sięgnie 367 mln USD. Przychody spółki wzrosły o 77 proc., do 2,17 mld USD. Do poprawy wyników Tevy przyczynił się przejęty przez nią amerykański Ivax. Ten jest z kolei właścicielem Polfy Kutno (obecnie Teva Polska).

W drugim kwartale Teva podwoiła sprzedaż w USA do 1,2 mld USD. Równie dużą dynamikę zanotowała w Ameryce Łacińskiej oraz Europie Środkowej i Wschodniej. W Europie Zachodniej sprzedaż wzrosła o 41 proc.

Teva wprowadziła w minionym kwartale na amerykański rynek siedem nowych produktów. Spółka zgłosiła wnioski o wprowadzenie na największy na świecie rynek leków kolejnych 148 produktów. Szacuje potencjalną wartość ich sprzedaży na 84 mld USD. Teva prognozuje, że na koniec tego roku osiągnie 8,6 mld USD przychodów ze sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu