Wyniki TP SA są dobre, ale oparte na zdarzeniach jednorazowych

Internet Securities
opublikowano: 26-10-2005, 11:53

Wyniki Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) za trzeci kwartał 2005 roku należy uznać za bardzo dobre, jednak opierają się one na zdarzeniach jednorazowych, uważa Dorota Puchlew, analityk z BDM PKO BP.

Wyniki Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) za trzeci kwartał 2005 roku należy uznać za bardzo dobre, jednak opierają się one na zdarzeniach jednorazowych, uważa Dorota Puchlew, analityk z BDM PKO BP.

„Wyniki TP SA są bardzo dobre, jednak opierają się na zdarzeniach jednorazowych – rozwiązanie rezerw – i nie związanych z podstawową działalnością – transakcje terminowe. Pozytywnie jednak należy odbierać spadek erozji przychodów z telefonii stacjonarnej oraz skalę oszczędności związanych z ograniczaniem zatrudnienia” – napisała w komentarzu do wyników operatora Puchlew.

„Pozytywnym zaskoczeniem na tym poziomie sprawozdania jest spadek przychodów z usług telefonii stacjonarnej tylko o 12%. Przychody wygenerowane przez Centertela urosły o 15%” – czytamy dalej w komentarzu.

Na poziomie zysku operacyjnego i zysku operacyjnego pomniejszonego o amortyzację (EBITDA) skala obniżki kosztów związanych ze zmniejszeniem kosztów zatrudnienia była wyższa niż oczekiwał BDM. Wynik operacyjny był wyższy o 5% od oczekiwań banku i o 14% od konsensusu.

Największym zaskoczeniem jest znaczny spadek salda finansowego. Spółka rozwiązała rezerwy zawiązane w pierwszym kwartale na kwotę 105 mln zł, ponadto zanotowała zwiększenie salda na operacjach terminowych w stosunku do poprzedniego kwartału o ponad 120 mln zł.

„Przełożyło się to na zwiększenie zysku brutto o 43% w stosunku r/r i 71% w stosunku kw/kw. Zysk netto został dodatkowo podbity przez bardzo niską efektywną stopę podatkową: 5%. Wpływ ma na to nie tylko rozwiązanie rezerw, ale także odjęcie dodatkowych prawie 50 mln kosztów nie stanowiących kosztów podatkowych w wyliczeniu podatku dochodowego. W efekcie zysk netto był o 75% wyższy od naszych prognoz i o 96% wyższy od konsensusu” – podsumowuje Puchlew.

TP SA miała 937 mln zł skonsolidowanego zysku przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej w trzecim kwartale 2005 roku wobec 628 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 1.135 mln zł wobec 931 mln zł. Skonsolidowane przychody wyniosły 4.614 mln zł wobec 4.682 mln zł.

Jest to wynik lepszy od oczekiwań rynkowych, których średnia wynosiła 504 mln zł. Analitycy spodziewali się w tym okresie wyniku netto w wysokości 469-535 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane