Wyniki wywołały wzrosty

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-10-2006, 00:00

Spekulacje o wzroście zysków spółek poprawiły nastroje na zachodnich giełdach. Wzrost indeksów we wtorek był również zasługą zwyżek na rynku surowcowym oraz zapowiedzi kolejnych fuzji i przejęć. Wskaźnik Stoxx 600 osiągnął wczoraj najwyższy poziom od maja 2001 r.

W centrum uwagi inwestorów były we wtorek papiery Vodafone. Brytyjski teleoperator, największa tego typu firma na świecie, drożała o blisko 2 proc. To zasługa podwyższenia rekomendacji przez analityków Stanford C. Bernstein z „tak jak rynek” do „przeważaj”. Cena docelowa dla tych papierów wzrosła aż o 41 proc., do 155 pensów. Wśród liderów zwyżek znalazły się papiery czołowych spółek wydobywczych, jak BHP Billiton czy Antofagasta. Informacja o przekraczających wcześniejsze prognozy wynikach kwartalnych wspomogła notowania Outokumpu, fińskiego koncernu stalowego. Straty po ostatniej przecenie odrabiał europejski koncern lotniczy EASD. Właściciel borykającego się z problemami Airbusa zyskiwał około 2 proc. po zmianie na stanowisku prezesa producenta samolotów. W górę szły kwotowania Hellenic TO. Lider greckiego rynku telekomunikacyjnego sprzedał swój biznes w Armenii za 600 mln USD.

Pierwsza część notowań w USA także była wzrostowa. Dużym powodzeniem cieszyły się papiery spółek technologicznych, głównie internetowych. Spekulacje na ich walorach to następstwo informacji o przejęciu serwisu wymiany plików wideo YouTube przez Google. Wartość transakcji to ponad 1,6 mld USD. O przebiegu kolejnych sesji decydować też będą raporty kwartalne. Sezon wyników tradycyjnie otworzy koncern aluminiowy Alcoa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki wywołały wzrosty