Wyniki wzmacniają Rolimpex

Sebastian Gawłowski
18-02-2002, 00:00

Ostatnie sesje na warszawskiej giełdzie stoją pod znakiem spekulacji związanych z publikacją kwartalnych wyników finansowych spółek. Sytuacja ta sprzyja wzrostowi zainteresowania walorami, które zwykle uchodzą uwagi graczy. Na fali poszukiwań nowych celów inwestycyjnych korzysta Rolimpex, który zaskoczył rynek pozytywnymi wynikami za ubiegły rok.

Kurs spółki wzrósł na piątkowej sesji o 5,42 proc. i osiągnął poziom 3,11 zł. Zasięg wzrostów jest szacowany na 3,2 zł. W rezultacie nie pozostało już wiele miejsca do kontynuacji zwyżek. Poza poprawą sytuacji fundamentalnej trudno doszukać się innych czynników przemawiających za dalszą aprecjacją kursu. Nieufność graczy mogą podsycać znaki zapytania dotyczące zwiększania zaangażowania przez inwestora strategicznego Rolimpexu.

Ubiegłoroczny skonsolidowany zysk spółki wyniósł 4,16 mln zł przy przychodach na poziomie 1,327 mld zł. W roku 2000 strata netto grupy Rolimpexu wyniosła aż 32,5 mln zł. Rolimpex nie kryje, że ubiegłoroczny progres jest sygnałem trwalszej poprawy kondycji. Spółka opublikowała prognozę finansową na 2002 r. Zakłada ona wypracowanie przychodów ze sprzedaży rzędu 540 mln zł, natomiast na poziomie skonsolidowanym sprzedaż grupy ma wynieść 1,1567 mld zł. Z kolei szacowany zysk netto ma wynieść odpowiednio 1,2 mln zł oraz 9,3 mln zł.

Na wynik spółki może dodatkowo wpłynąć wrześniowa zmiana układu zbiorowego pracy, która skutkuje likwidacją nagród jubileuszowych. Na mocy porozumienia odprawy emerytalne i rentowe zrównane zostają do poziomu obowiązującego w kodeksie pracy. Umożliwia to Rolimpexowi rozwiązanie rezerw aktuarialnych w spółkach grupy kapitałowej. W rezultacie wzrosną kapitały własne Rolimpexu. Opublikowane przez spółkę prognozy nie uwzględniają wpływu tych zmian na wynik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki wzmacniają Rolimpex