Wyniki z drugiego kwartału spółek giełdowych będą słabe

Tomasz Binkiewicz
opublikowano: 01-07-2009, 00:00

Zbliża się sezon wyników finansowych. Na osiągnięcia z drugiego kwartału spółek giełdowych oddziaływały dwie tendencje. Z jednej strony, firmy nadal odczuwały wyraźny spadek popytu na oferowane produkty wywołany ogólnym silnym spowolnieniem gospodarczym. Z drugiej jednak strony, w drugim kwartale mieliśmy do czynienia ze względną stabilizacją kursów walutowych na poziomie znacząco wyższym niż rok temu. Należy zatem spodziewać się słabych wyników na działalności operacyjnej, wynikających ze stagnacji na poziomie sprzedaży oraz niższych marż.

Jednocześnie sytuacja na rynku walutowym wpłynęła korzystnie na eksporterów, przyczyniając się do wzrostu dodatnich różnic kursowych. Znacząco mniejszy negatywny wpływ na wyniki finansowe będzie miał problem opcji walutowych oraz przeszacowywanie kredytów walutowych. W rezultacie można oczekiwać poprawy wyników na poziomie zysku netto w stosunku do I kwartału tego roku.

Należy jednak pamiętać, iż poprawa wyników będzie spowodowana przede wszystkim zapisami księgowymi. Na poziomie operacyjnym wyniki będą słabe. W porównaniu z II kwartałem 2008 roku również na poziomie zysku netto wyniki będą znacząco gorsze, co będzie oznaczało wzrost wartości mnożników rynkowych dla spółek. Poprawy już na działalności operacyjnej można spodziewać się po dużych spółkach budowlanych. Przeszacowanie zapasów wywołane wzrostem ropy naftowej wpłynie natomiast pozytywnie na wyniki spółek paliwowych.

Tomasz Binkiewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Binkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy