Wyniki za IV kwartał określą cenę Comarchu

Tadeusz Stasiuk
12-02-2002, 00:00

Zatrzymanie na poziomie 46 zł ostatniej korekty spadkowej, jak można wnioskować z analizy technicznej, pozwala mieć nadzieję na kontynuację zapoczątkowanej w październiku zeszłego roku fali wzrostowej na walorach krakowskiego Comarchu. Wsparcie na wysokości 47,3 zł wzmacniane jest dodatkowo oknem hossy z 3 stycznia 2002 r., którego szerokość stanowi przedział 46-47 zł. Tym samym, ryzyko związane z inwestycją w papiery Comarchu znacząco zmalało, gdyż ewentualne spadki napotkają silną barierę przy wspomnianym poziomie 46 zł. Prognozowany zasięg wzrostu to z kolei przedział 50-55 zł. Przy pierwszej z tych wielkości znajduje się średnia VAMA10. Gdyby jej opór został przełamany, istnieje spora szansa przebicia szczytu z 17 stycznia (55 zł).

Ostatnie roczne maksimum z 29 maja minionego roku znajduje się na poziomie 59,30 zł, co w sprzyjających okolicznościach wydaje się do osiągnięcia. Niemożliwe jest jednak choćby zbliżenie się do poziomu wyceny z marca 2000 roku, kiedy to pojedynczy walor krakowskiego przedsiębiorstwa wart był nawet 160 zł. Niepokojącym zjawiskiem jest też systematyczny spadek wartości obrotów w okresach zwyżki notowań walorów spółki. Podczas gdy jeszcze w trakcie styczniowej minihossy obroty wynosiły nawet 2 mln zł przy wolumenie powyżej 20 tys. walorów, tak obecnie na sesji właściciela zmienia około 5-7 tys. papierów, przy obrocie na poziomie rzadko przekraczającym 500 tys. zł.

Kształtowanie się przyszłej wyceny w dużej mierze zależeć będzie od zaprezentowanych przez spółkę wyników finansowych za IV kwartał 2001 r. wstępnie podsumowujących cały miniony rok. Biorąc pod uwagę fakt, że przełom roku jest zdecydowanie najlepszym okresem dla spółek informatycznych, nie należy raczej oczekiwać negatywnych zaskoczeń. Jeśli więc rezultaty okażą się zgodne z oczekiwaniami rynku, mogą stanowić silną podstawę kolejnych wzrostów kursu.

Publikacja najnowszego raportu finansowego przewidziana jest na 14 lutego. Opierając się wyłącznie na raporcie za trzy kwartały 2001 r. można wnioskować, że mimo dekoniunktury w całej branży IT, krakowski integrator radził sobie całkiem nieźle. W okresie styczeń-wrzesień 2001 r. przychody przedsiębiorstwa wyniosły 115 mln zł i były wyższe niż w analogicznym okresie 2000 r. o ponad 46 proc. Znaczący progres odnotowano także na poziomie zysków, w tym przede wszystkim z działalności operacyjnej. O ile bowiem po trzech kwartałach 2000 r. spółka notowała stratę operacyjną wysokości 264 tys. zł, o tyle w roku ubiegłym wypracowała zysk w kwocie 8,4 mln zł. Na poziomie netto zysk za trzy kwartały 2001 r. wyniósł 8 mln zł i był wyższy niż rok wcześniej o ponad 280 proc. Analizując wyniki spółki nie należy oczywiście zapominać, że mimo swojej spektakularności, nie są one rewelacyjne, gdyż odnoszone są do bardzo niskiej bazy z 2000 r. Wtedy to, w porównaniu z 1999 r. krakowska firma odnotowała ponad 10 proc. spadek przychodów i 50-proc. spadek zysku netto.

Zwołane na 27 lutego nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy podjąć ma uchwałę w kwestii emisji obligacji zamiennych na akcje spółki. Wartość nominalna całej puli obligacji ma wynieść od 35 do 50 mln zł, a termin ich wykupu przewidziany jest na od 3 do 5 lat. Obligacje mogą zostać wymienione przez obligatariuszy na akcje serii H o wartości nominalnej 1 zł każda. Ich emisja nie może być wyższa od 700 tys. walorów. Pozyskane w drodze emisji środki wspomóc mają bieżącą działalność przedsiębiorstwa. Spożytkowane mają być m.in. na wzmocnienie infrastruktury sprzedaży w Niemczech i USA, rozwój produktów oferowanych na rynkach zagranicznych, wzmocnienie pozycji Comarchu w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz akwizycję produktów lub nowych podmiotów mogących uzupełnić dotychczasową ofertę spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki za IV kwartał określą cenę Comarchu