Wyniki zbliżają Alior Bank do strategicznego celu

Materiał partnera
opublikowano: 10-08-2017, 22:00

FILIP GORCZYCA, wiceprezes zarządu Alior Banku, odpowiedzialny za Pion Finansów:

Alior Bank wciąż jest na ścieżce wzrostowej, o czym świadczą wyniki finansowe za drugi kwartał 2017 r. Bank osiągnął wysoki, przekraczający konsensus zysk netto wynoszący 100 mln zł. Jest on o 21 proc. wyższy niż w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku. Wzrost to efekt m.in. najwyższej na rynku marży odsetkowej netto wynoszącej 4,8 proc., jak również z powodzeniem realizowanego planu uzyskiwania synergii po połączeniu z wydzieloną częścią Banku BPH.

Całkowite przychody banku z działalności operacyjnej osiągnęły 948 mln zł,

czyli o 9 proc. więcej niż w pierwszym kwartale. Odnotowaliśmy wyraźny, 12-procentowy wzrost wyniku odsetkowego, który wyniósł 719 mln zł, a także wyższy niż w pierwszym kwartale wskaźnik zwrotu z kapitału własnego. ROE wyniosło 6,3 proc. (5,3 proc. w poprzednim kwartale). Gdyby założyć pełną realizację synergii wynikających z połączenia z Bankiem BPH na docelowym poziomie z 2019 r., ROE za I półrocze 2017 r. kształtowałoby się na poziomie 10,7 proc.

W drugim kwartale współczynnik kosztów do dochodów (C/I) ukształtował się na poziomie 51 proc. z wyłączeniem kosztów integracji (53 proc., wliczając te koszty). Wskaźnik ten pokazuje, że bank jest w stanie stale rozwijać skalę swojej działalności, a jednocześnie poprawiać jej efektywność.

Zgodnie z założeniami ogłoszonej w tym roku strategii „Cyfrowego buntownika”, chcemy jak najszybciej osiągnąć ROE na poziomie 14 proc. oraz obniżyć wskaźnik C/I do poziomu 39 proc. W zakresie marży odsetkowej netto oraz kosztów ryzyka poziomy strategiczne już zostały praktycznie osiągnięte.

Realizacja zapowiadanych synergii wynikających z połączenia z Bankiem BPH postępuje zgodnie z planem, więc jest on niezagrożony.

Bank planuje osiągnąć synergie na poziomie 167 mln zł w 2017 r., 351 mln zł w 2018 r. oraz 374 mln zł na koniec 2019 r. Koszty integracji pozostają bez zmian w stosunku do planu i wynoszą 195 mln zł. Na koniec drugiego kwartału wartość kredytów udzielonych klientom przez Alior Bank osiągnęła poziom 49,1 mld zł, a saldo pozyskanych depozytów wyniosło 51,7 mld zł.

Aby zdywersyfikować długoterminowe źródła finansowania, przeprowadziliśmy emisję obligacji w ramach niepublicznej oferty z najniższą w historii banku marżą w wysokości 1,19 proc. (powyżej stawki WIBOR 6M). Jej łączna wartość to 250 mln zł i jest to trzecia pod względem wielkości emisja przeprowadzona przez Alior Bank. Zdołaliśmy zebrać deklaracje na ponad 400 mln zł, czyli 150 mln zł więcej niż planowana wartość. Skala zainteresowania ze strony inwestorów stanowi dowód, że mają zaufanie do Alior Banku i wierzą, że jest on stabilną instytucją, z którą warto związać się w dłuższej perspektywie.

Wiarę w dobre perspektywy dla Alior Banku podzielają również jego obecni akcjonariusze. W ostatnich dniach Nationale-Nederlanden zwiększyło swoje zaangażowanie w spółkę w efekcie nabycia jej akcji,

podnosząc udział w akcjonariacie Alior Banku do poziomu 5,1 proc. Informacja ta bardzo nas cieszy, gdyż nastąpiło to już w trakcie kadencji obecnego zarządu, co traktujemy jako wyraz zaufania ze strony rynku.

Wyniki finansowe za drugi kwartał bieżącego roku dowodzą, że Alior Bank jest nie tylko na fali wznoszącej, ale również pozytywnie wyróżnia się na tle sektora bankowego. Stale rozwijamy naszą działalność i poprawiamy jej efektywność. Pozwala to patrzeć z optymizmem w przyszłość i sugeruje, że bez przeszkód będziemy w stanie zrealizować plany na ten rok, istotnie zbliżając się do osiągnięcia celów strategicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu