Wynosimy z firm dane, ale chyba te mniej ważne

KA
opublikowano: 22-12-2010, 09:47

Polacy masowo wynoszą dane z przedsiębiorstw. Ale czy rzeczywiście stanowi to zagrożenie?

Firma Symantec, produkująca oprogramowanie zabezpieczające komputery, zleciła badanie, czy pracownicy biurowi wynoszą dane firmowe. Objęło firmy z Kanady, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Wielkiej Brytanii i Polski. Wśród 3250 ankietowanych pracowników Polacy stanowili prawie 15,5 proc. Okazało się, że nasi rodacy zachowują się niekiedy inaczej niż przedstawiciele innych nacji.

Do kopiowania firmowych danych bez zgody pracodawcy przyznało się 59 proc. Polaków (średnia dla całej badanej grupy to 54 proc.). Ale dane w formie cyfrowej Polacy wysyłają e-mailem, a obcokrajowcy wolą je umieszczać na publicznych serwerach, udostępniających usługi przechowywania.

— Być może popularność wysyłania danych poza firmę e-mailem wynika z mniejszej niż w innych krajach świadomości, że pracodawca może monitorować pocztę elektroniczną. W dodatku wysłanie e-maila jest proste. Niechęć do korzystania z publicznych serwerów udostępniających przestrzeń do przechowywania plików wynika w Polsce zapewne z tego, że takie usługi nie są u nas popularne — uważa Maciej Iwanicki z polskiego biura Symantec.

Tak samo popularne jak wysyłanie danych e-mailem jest w Polsce ich drukowanie. W tym jesteśmy zdecydowanymi liderami. Za to rzadziej od innych zapisujemy je na pendrive’ach, dyskach zewnętrznych, odtwarzaczach mp3 czy płytach CD i DVD. Paradoksalnie, może to oznaczać, że chociaż dane wynosimy częściej od innych, to firmy w Polsce są narażone na mniejsze straty niż te w pozostałych objętych badaniem krajach.

— To, że częściej wynosimy informacje w formie drukowanej może wynikać z przyzwyczajenia, ale też ze specyfiki tego, co się wynosi. Po pendrive’a czy płytę CD sięga się, gdy się wynosi dużo informacji, a drukuje, jest ich niewiele. No bo ile kartek można wydrukować? Pięćdziesiąt, może sto — komentuje Maciej Iwanicki.

Przyznaje, że ankietowanym nie zadano istotnego pytania: czy wynosili dane poufne i ilu z nich zrobiło to ze świadomością poufności informacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane