Wypadek przy pracy

Dominik Olszewski
opublikowano: 22-07-2010, 00:00

Działalność banków inwestycyjnych stała się synonimem wszelkiego zła w świecie finansów, a wydarzenia związane na przykład z Goldman Sachs tylko ten negatywny wizerunek pogłębiły. Zapomina się jednak, że ustrukturyzowanie i wprowadzenie do obrotu wyrafinowanych produktów finansowych przez niektóre banki, które oczywiście przyczyniło się dwa lata temu do wybuchu globalnego kryzysu finansowego, wykracza poza tradycyjny zakres bankowości inwestycyjnej.

Jej podstawową rolą jest bowiem uzyskiwanie finansowania dla przedsiębiorstw poprzez organizację emisji akcji i instrumentów dłużnych oraz doradzanie przy transakcjach fuzji i przejęć. Oba te obszary działalności istotnie przyczyniają się do rozwoju gospodarczego i trudno sobie bez nich wyobrazić funkcjonowanie współczesnego biznesu. Wyspecjalizowany know-how bankierów inwestycyjnych, rozeznanie w trendach panujących w poszczególnych branżach gospodarki oraz zdolność kojarzenia ze sobą stron transakcji — to kluczowe powody, dla których banki inwestycyjne obecne są przy wszystkich istotniejszych transakcjach.

Udział banków inwestycyjnych w zachwianiu na rynkach finansowych nie podlega dyskusji, ale był on spowodowany przekroczeniem przez niektóre z nich ugruntowanych przez stulecia obszarów kompetencji i ma niewiele wspólnego z podstawową aktywnością tych instytucji.

Dominik Olszewski

partner Saski Partners

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominik Olszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy