Wypoczynek w kamieniołomach

PAP
opublikowano: 11-02-2010, 10:03

Samorząd Jaworzna przygotowuje projekt ośrodka edukacji geologicznej GEOsfera wraz z zapleczem rekreacyjnym, który ma powstać na dnie nieczynnego kamieniołomu Sadowa Góra.

Ma to być miejsce edukacji, wypoczynku i rozrywki. W zachodniej części kamieniołomu zostanie ulokowany  obiekt o powierzchni ok. 1,2 tys. mkw., który - zgodnie z planami - połączy kilka funkcji.  Budynek, usytuowany na dnie kamieniołomu, w kilku miejscach odsłoni znajdujące się tam ciekawe formy skalne - megariplemarki, czyli wielkie, skamieniałe ślady fal. Zostaną odpowiednio podświetlone, będzie je można oglądać przez szklane podłogi. Gotowa już koncepcja obiektu zakłada urządzanie w nim wystaw skamieniałości, skał i minerałów wzbogaconych rekonstrukcjami i prezentacjami multimedialnymi. Zaplanowano też m.in. salę wykładowo-konferencyjną i salę sensoryczną dla niewidomych z przestrzennymi mapami i modelami.

Wokół obiektu powstać mają m.in. piaskownica geologiczna, w której dzieci będą mogły wykopywać skamieniałości, rowerowy tor dirtowy z przeszkodami nawiązującymi do obecnych w kamieniołomie form geologicznych, letnia scena umożliwiająca organizację np. koncertów i projekcji na ścianach wyrobiska oraz miejsca rekreacji.

Zgodnie z planami miasta, budowa obiektu i jego najbliższego otoczenia - w miarę postępu w pozyskaniu współfinansowania zewnętrznymi środkami - powinna ruszyć w przyszłym roku. W tym roku wokół kamieniołomu powstać ma natomiast opracowywana właśnie ścieżka edukacyjna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane