Wypowiedź MSP o fuzji PZU i PKO BP ma charakter polityczny - analitycy

19-03-2004, 16:59

ISB: Analitycy ocenili piątkową wypowiedź ministra skarbu Zbigniewa Kaniewskiego dotyczącą połączenia największego banku detalicznego PKO BP SA i największego ubezpieczyciela PZU SA jako oświadczenie czysto polityczne, przeznaczone na użytek piątkowej debaty sejmowej o prywatyzacji w Polsce.

„Ta wypowiedź to ruch pozorowany i odwrócenie uwagi od istotnych rzeczy. Myślę, że to jest wypowiedź, która ma na celu zaspokojenie oczekiwań pewnych osób z kręgów rządowych i polityków, którym podobają się pomysły budowy koncernu i braku prywatyzacji” – powiedział Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku.

Kaniewski zapowiedział rano podczas sejmowej debaty, że Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wystąpi z propozycją utworzenia narodowej grupy finansowej złożonej z PKO BP i PZU, nie precyzując jednak, w jaki sposób miałaby być ona utworzona. Pomysł ten od dłuższego czasu pojawia się w kręgach rządowych i jest popierany przez część polityków SLD.

„Któż poważny może traktować plany budowy takiego holdingu przez ten rząd i tego ministra, skoro nie wiadomo jak długo będzie on istniał” – dodał Jankowiak.

Kaniewski powiedział też w piątek, że połączenie obu instytucji nie zahamuje prywatyzacji PKO BP, która – według analityków – ma zapewnić połowę z planowanych na ten rok 8,8 mld zł wpływów budżetowych.

Również w piątek wiceminister skarbu Przemysław Morysiak powiedział w czasie sejmowej debaty, że MSP podejmie decyzję o przyszłości PZU, w tym też co do połączenia z PKO BP, po rozwiązaniu konfliktu z inwestorem ubezpieczyciela, holenderskim koncernem Eureko.

„Pomysł połączenia PKO BP i PZU to zaniechanie prywatyzacji. Lepiej by było, gdyby minister skupił się na rozwiązaniu konfliktu z Eureko” – powiedział Jankowiak.

Wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner podkreślił w piątek, że nie zgodzi się na zmianę planowanych wpływów prywatyzacyjnych w 2004 roku. Niższe wpływy prywatyzacyjne obniżyłyby, jego zdaniem, wiarygodność polskiej polityki gospodarczej.

Lorrie Morgan, rzeczniczka Eureko, nie chciała skomentować wypowiedzi Kaniewskiego.

„Nie mamy w tej sprawie żadnego komentarza. Jedyne, co mogę powiedzieć, to to, że nie otrzymaliśmy od MSP propozycji łączenia PZU i PKO BP” – powiedziała Morgan.

Artur Szeski, analityk CDM Pekao SA, przypomniał, że połączenie obu instytucji jest niemożliwe.

„Nie sądzę, by ktokolwiek przy zdrowych zmysłach myślał o połączeniu tych instytucji. Nie można ich połączyć, bo nie pozwala na to prawo” – powiedział.

W piśmie skierowanym przez Leszka Balcerowicza, szefa banku centralnego i przewodniczącego Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) do poprzedniego ministra skarbu Piotra Czyżewskiego, do którego dotarła agencja ISB, wynika, że fuzja PKO BP z PZU nie uzyskałaby zgody KNB, ponieważ wykup przez bank 30% pakietu akcji ubezpieczyciela od holenderskiego koncernu Eureko i Banku Millennium SA nie tylko stanowiłby zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego banku, ale byłby też niegodny z prawem unijnym.

Pomysł Kaniewskiego został też skrytykowany przez dużą część opozycji, w tym Platformę Obywatelską (PO), która prowadzi w sondażach opinii publicznej z ok. 30-procentowym poparciem.

“Naszym zdaniem PKO BP powinno jak najszybciej trafić na giełdę, a pomysł fuzji jest dosyć niefortunny, tym bardziej, że trwa konflikt Skarbu Państwa z Eureko. Dopóki ta sprawa nie zostanie rozstrzygnięta, nie powinno się mówić o fuzji” – powiedział ISB Zbigniew Chlebowski z PO.

Pomysł na połączenie PKO BP i PZU został pozytywnie odebrany przez partie populistyczne, np. Samoobronę.

„Łączenie PZU i PKO BP to słuszna sprawa (...) Tylko niech pan [minister] nie patrzy, ile pieniędzy zabraknie w budżecie” – powiedział przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper, krytykując dotychczasowe działania rządu w kwestii prywatyzacji. (ISB)

Magdalena Wierzchowska

mw/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wypowiedź MSP o fuzji PZU i PKO BP ma charakter polityczny - analitycy