Wypowiedź premiera umocniła złotego i rynek obligacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2005, 17:03

Wypowiedź premiera Marka Belki wskazująca na wiosenny termin wyborów do parlamentu spowodowała umocnienie złotego oraz wzrost cen na rynku obligacji. Aprecjacja polskiej waluty może być kontynuowana w piątek, a rynek długu będzie reagował na rynki bazowe.

Wypowiedź premiera Marka Belki wskazująca na wiosenny termin wyborów do parlamentu spowodowała umocnienie złotego oraz wzrost cen na rynku obligacji. Aprecjacja polskiej waluty może być kontynuowana w piątek, a rynek długu będzie reagował na rynki bazowe.

    Euro w czwartek około 16.30 kosztowało 3,90 zł wobec 3,9430 zł w czwartek rano i 3,9320 zł w środę pod koniec kwotowań. Natomiast za dolara inwestorzy płacili 2,9730 zł w porównaniu z 3,00 zł w czwartek rano i 2,998 zł w środę na zamknięciu.

    "Dzisiejsza sesja była bardzo ciekawa. Złoty się wzmocnił o około 5 groszy do euro wobec porannego otwarcia i w tej chwili wynosi 3,90. Dolar był handlowany powyżej 3 zł. Przez cały dzień systematycznie kurs był na niższych poziomach. Decyzja premiera w kwestii terminu wyborów została bardzo dobrze przyjęta, jest mowa o konkretnym terminie. Należy się spodziewać, że trend będzie jutro kontynuowany i rynek spadnie w okolice 3,87 wobec euro i2,93-2,94 na dolarze" - powiedział PAP Kajetan Bulge, diler Capital Management.

    W czwartek premier powiedział, że 5 maja uzna misję swojego rządu za wypełnioną i podejmie wtedy decyzję o swojej przyszłości politycznej oraz dołoży starań, żeby wybory odbyły się 19 czerwca tego roku.

    Kurs eurodolara w czwartek był stabilny i pod koniec kwotowań wynosił 1,3120.    Sytuacja polityczna wpłynęła również na umocnienie rynku obligacji.

    "Rynek otworzył się nisko, ale wraz z wystąpieniem premiera i jego wypowiedzią wskazującą na wiosenny termin wyborów obligacje umacniały się. Ograniczyło to niepewność co do terminu wyborów, dlatego ceny obligacji wzrosły, a rentowność spadła na całej krzywej" - powiedział Andrzej Skraba z Societe Generale.

    Jego zdaniem w piątek, do momentu publikacji raportu o rynku pracy w USA czyli do około 14.30, rentowność na rynku obligacji będzie oscylowała na obecnych poziomach, a potem polski rynek będzie pod wpływem rynków bazowych.  W czwartek o godz. 16.30 rentowność dwulatek wynosiła 5,47 proc. wobec 5,52 proc. na zamknięciu w środę. W przypadku pięciolatek było to 5,47 proc. wobec 5,56 proc. w środę, zaś dziesięciolatek 5,50 proc. wobec 5,58 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane