Wyprzedaż ogarnęła głównie spółki IT

Tomasz Furman
opublikowano: 13-03-2001, 00:00

Wyprzedaż ogarnęła głównie spółki IT

Zgodnie z oczekiwaniami, podczas poniedziałkowego otwarcia notowań ciągłych zdecydowana większość akcji zanotowała spadek kursu. W efekcie wszystkie podstawowe indeksy warszawskiego parkietu osiągnęły gorsze wyniki niż w piątek.

Negatywny sygnał dał zwłaszcza rynek amerykański. Informacja o nie najlepszych prognozach na ten rok koncernu Intel potwierdziła tezę mówiącą o pogarszaniu się kondycji finansowej szeroko rozumianego sektora nowych technologii.

Dodatkowo wzrost zatrudnienia oraz płac w USA zdecydowanie oddalił obniżkę stóp procentowych przez Fed. Te informacje wpłynęły nie tylko na piątkowe spadki na Nasdaq i Wall Street, ale również na poniedziałkową wyprzedaż na rynkach azjatyckich, europejskich i oczywiście w kraju.

Na zamknięciu notowań ciągłych spadki cen dopadły już niemal wszystkie akcje. Niewątpliwie największy pesymizm udzielił się jednak akcjonariuszom przedsiębiorstw informatycznych. Walory z tego sektora opanowały czołowe miejsca w rankingu najwięcej tracących na wartości na GPW. Z drugiej jednak strony trudno się dziwić takiemu zachowaniu skoro najbogatsi tego świata nie wytrzymali napięcia związanego z kolejnymi negatywnymi ocenami dotyczącymi rozwoju sektora IT. W piątek Nasdaq Composite zamknął sesję 5,35-proc. spadkiem, a wczoraj kilkadziesiąt minut po otwarciu bliski był osiągnięcia podobnego rezultatu. Tym samym nie było co liczyć na pozytywne zamiany w Polsce.

Z tego też powodu trudno było oczekiwać dobrych wyników w innych branżach. Wprawdzie poza subindeksem WIG Info, żaden wskaźnik nie spadł o więcej niż 10 proc., ale spadki od 3 proc. do 5 proc. też nie są małe. Jeżeli do tego dodać nerwową atmosferę, która być może jest już bliska panice, to najbliższe sesje mogą być naprawdę gorące. Zwłaszcza dla posiadaczy akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyprzedaż ogarnęła głównie spółki IT