Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

Paweł Grubiak, prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 24-06-2021, 09:39

Na rynku ropy naftowej nadal istotną przewagę ma strona popytowa. Ceny tego surowca w bieżący tygodniu rosną i znajdują się obecnie na dobrej drodze do wypracowania już piątej z rzędu tygodniowej zwyżki.

Wczoraj ceny ropy naftowej zaatakowały nowe tegoroczne (i kilkuletnie) maksima, jednak nie utrzymały dużej zwyżki i zakończyły wczorajszą sesję tylko na symbolicznym plusie. Warto jednak zaznaczyć, że po raz pierwszy od 2018 roku ceny ropy WTI sięgnęły poziomu 74 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent wzbiły się prawie do poziomu 76 USD za baryłkę.

Stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyjały informacje zawarte w raportach dotyczących zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy z nich pojawiły się we wtorek i był opublikowany przez Amerykański Instytut Paliw (API – American Petroleum Institute). Podał on, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 7,2 mln baryłek. Była to dwa razy większa zwyżka niż zakładano jeszcze na początku bieżącego tygodnia: spodziewano się bowiem zniżki o 3,5 mln baryłek.

Z kolei wczoraj ten odczyt potwierdził Departament Energii USA, który podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 7,61 mln baryłek, czyli nawet o więcej niż wcześniej szacował API. Pozytywnym akcentem w tym raporcie były także informacje dotyczące spadku zapasów benzyny o 2,93 mln baryłek przy oczekiwaniach ich wzrostu o 700 tysięcy baryłek. Jedynie zapasy destylatów zwyżkowały o 1,75 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się ich mniejszego wzrostu, o milion baryłek.

Dla inwestorów kluczowy jest przede wszystkim fakt, że zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych faktycznie zaczęły spadać w szybszym tempie. Jest to wynik zgodny z oczekiwaniami, które zakładały, że sezon letnich wyjazdów przyczyni się do zwiększonego popytu na paliwa, a to z kolei będzie wspierać zwyżkę notowań ropy naftowej na światowym rynku (a zwłaszcza cen ropy WTI na amerykańskim rynku).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane