"Wyraźny wzrost od 2014 r."

MD
opublikowano: 19-05-2009, 10:42

Recesja gospodarki USA może zakończyć się już latem, ale na większy wzrost trzeba będzie poczekać nawet pięć lat, twierdzi Paul Krugman, profesor ekonomii, ubiegłoroczny laureat Nagrody Nobla.

- Jest całkiem możliwe, że produkcja przemysłowa w USA, a być może także na całym świecie, znajdzie dno w najbliższych miesiącach i zobaczymy wzrost w USA w drugim półroczu, a w Europie trochę później – powiedział Krugman podczas konferencji finansowej w Seulu.

Podkreślił, że nie byłby zaskoczony, gdyby recesja w USA zakończyła w sierpniu lub wrześniu tego roku. Jednak zła sytuacja na rynku pracy, która jego zdaniem utrzyma się do 2011 roku, spowoduje przedłużenie okresu stagnacji gospodarczej do 2013, a nawet 2014 roku. 

Krugman powiedział, że na całym świecie widać poprawę wskaźników gospodarczych, co sugeruje, że recesja słabnie.

- Podzielam opinię, że najgorsze mamy już za sobą – powiedział. – Trudno jest, jednakże, określić, kiedy stabilizacja przejdzie w większy wzrost gospodarczy  - dodał.

Krugman zwrócił uwagę, że zdefiniowanie momentu rozpoczęcia i zakończenia recesji jest trudne. W przypadku dwóch ostatnich recesji w USA oficjalnie ich koniec ogłoszono kiedy nastąpił wzrost produkcji przemysłowej, pomimo utrzymującej się złej sytuacji na rynku pracy. Krugman podał przykład 2001 roku, kiedy w listopadzie zakończyła się ośmiomiesięczna recesja, a wysokie bezrobocie utrzymywało się do czerwca 2003 roku.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / "Wyraźny wzrost od 2014 r."