Wyrzucić załogę z zarządu KGHM

ES
opublikowano: 31-05-2006, 00:00

Dziś rozstrzygnie się, czy pracownicy Polskiej Miedzi będą mieć własnego wiceprezesa. Co ciekawe, związek Solidarność go nie chce...

Czy dziś skończy się krótka historia wyborów przedstawiciela załogi w zarządzie giełdowego KGHM? Być może. Józef Czyczerski, szef Solidarności i członek rady nadzorczej, będzie przekonywał jej członków do likwidacji tej, jak mówi, nikomu nie potrzebnej funkcji. Jego zdaniem, wiceprezes wybierany przez załogę to tylko figura, która nic nie wnosi do pracy zarządu.

— Liczę, że przedstawiciele skarbu państwa poprą mój wniosek i skończymy ten teatr, którym są wybory przedstawiciela załogi w zarządzie. Jestem gotów nawet zorganizować referendum, w którym pracownicy KGHM wypowiedzą się na temat utrzymania tej funkcji — mówi Józef Czyczerski.

Dziś kończy się kadencja zarządu KGHM, w tym wiceprezesa Wiktora Błądka, który był pierwszym w historii przedstawicielem załogi w zarządzie. Wybory wygrał półtora roku temu, będąc prezesem Polskiej Miedzi.

— Obawiam się, że były to ostatnie takie wybory. Patrzyłem zarządowi na ręce, a to się nie podobało — twierdzi Wiktor Błądek.

— Skończyła się kadencja i należy ogłosić wybory. Każdy, kto stoi temu na przeszkodzie, łamie prawo. Jeśli rada nadzorcza nie ogłosi w najbliższym czasie terminu wyborów, skieruję wniosek do prokuratury — mówi Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący lewicowego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM).

Jeśli rada nie zdecyduje dziś o likwidacji funkcji, jest projekt, który zakłada kilkadziesiąt poprawek w regulaminie wyborów. Na pewno nie zostaną one przegłosowane w ciągu jednego dnia. Dlatego już wiadomo, że na pewno kilka tygodni, o ile nie miesięcy, zarząd będzie działał bez udziału przedstawiciela pracowników KGHM.

ZZPPM liczy 6,5 tys. osób i jest największym związkiem w KGHM i jest bardzo prawdopodobne, że jego kandydat znalazłby miejsce w zarządzie. Wiceprezes zarabia miesięcznie około 30 tys. zł brutto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ES

Polecane