Wyścig firm po miliardy z UE

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 19-12-2017, 22:00

W przyszłym roku Ministerstwo Rozwoju ogłosi ponad 100 konkursów z grantami, z czego większość dla przedsiębiorców.

Zainteresowanie dotacjami wśród przedstawicieli biznesu jest bardzo duże. Szefowie Ministerstwa Rozwoju nie muszą obawiać się, że pula pieniędzy unijnych przeznaczonych na tę perspektywę nie zostanie w pełni wykorzystana. — Dotychczas potencjalni beneficjenci złożyli ponad 71 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach regionalnych i krajowych programów operacyjnych. Ubiegali się o unijne wsparcie w wysokości ponad 276 mld zł. Zbliżamy się więc do kwoty, którą mamy do dyspozycji na politykę spójności w tej perspektywie — mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. Na przyszły rok zapowiada ponad 100 naborów dotacyjnych z budżetem ponad 10 mld zł, z czego zdecydowana większość będzie skierowana do firm. Najwięcej pieniędzy dla przedsiębiorców zaoferuje program Inteligentny Rozwój (POIR) — aż 6,1 mld zł i Polska Wschodnia (POPW) — 0,5 mld zł. — Nadal na największe wsparcie mogą liczyć firmy stawiające na innowacje. Chcemy, aby wychodziły z produktami i usługami na rynki zagraniczne i tam umacniały swoją pozycję. Mali i średni gracze będą mogli zdobyć granty także w ramach Polski Cyfrowej (POPC), a także programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) — podkreśla Jerzy Kwieciński.

W przyszłym roku przedstawiciele biznesu będą mieli aż 25 szans na zdobycie grantów w ramach POIR. Powalczą o dofinansowanie na projekty B+R o dużym potencjale innowacyjnym. Wsparcie, podobnie jak w poprzednich latach, zapewni im „Szybka ścieżka”, czyli poddziałanie 1.1.1. Do podziału między beneficjentów będzie 2,85 mld zł.

— Przewidzieliśmy też nabory dotacyjne dla firm z czterech branż: recyklingu surowców mineralnych i drewna, motoryzacyjnej, farmaceutycznej i stoczniowej. To są m.in. sektory, na których bardzo nam zależy w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Budżet wszystkich wspomnianych konkursów wynosi 700 mln zł — zaznacza wiceminister rozwoju. Również w przyszłym roku przedsiębiorcy będą mogli zdobyć dotacje m.in. na nowatorską aparaturę i technologie, na finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych, a także na pokrycie kosztów związanych z ochroną własności przemysłowej. Wiadomo też, że nie zabraknie grantów dla przedsiębiorców z tzw. ściany wschodniej — m.in. na inwestycje w innowacje, wykorzystanie wzornictwa w biznesie i ekspansję zagraniczną. W nowym harmonogramie POPC są też dotacje dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych. — W ciągu najbliższych sześciu miesięcy wystartują konkursy z budżetem 1,2 mld zł. Celem programu Polska Cyfrowa jest m.in. poprawienie dostępu do szybkiego internetu i nowoczesnych e-usług — wyjaśnia Jerzy Kwieciński. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane