Wyścig o granty bez oceny formalnej

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 03-12-2017, 22:00

Od przyszłego roku przedsiębiorcy, którzy staną w szranki o dotacje, dostaną szybciej decyzję o otrzymaniu wsparcia.

Od 20 listopada zarówno firmy MSP, jak i duże przedsiębiorstwa mogą starać się o unijne dofinansowanie na nowoczesną aparaturę i technologie w ramach działania 2.1 programu Inteligentny Rozwój („Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R”). To pierwszy konkurs, w którym Ministerstwo Rozwoju zastosowało nowy system oceny wniosków.

— Do tej pory można było je poprawiać w bardzo ograniczonym zakresie. Teraz będzie to możliwe pod kątem formalnym i merytorycznym, czyli znacznie szerzej — dzięki nowelizacji ustawy wdrożeniowej, obowiązującej od września tego roku. Zmiany mają charakter systemowy i będą dotyczyły programów centralnych i regionalnych. W 2018 r. zastosują je wszystkie instytucje realizujące konkursy z programu Inteligentny Rozwój — mówi Magdalena Zawadzka, partner w Crido Taxand. Ekspertka zwraca uwagę, że w naborach dotacyjnych dla firm formalności już od dawna nie były powodem odrzucania wniosków. Przedsiębiorca miał prawo do ich poprawiania, ale to wydłużało podjęcie decyzji o przyznaniu grantu.

— Eliminacja etapu oceny formalnej, zwłaszcza w dobie digitalizacji, jest krokiem we właściwym kierunku. Uwagi, które zgłaszały instytucje, w dużej mierze nie miały wpływu na późniejszą ocenę merytorycznąi z powodzeniem mogły być poprawiane samodzielnie przez urzędników lub w razie potrzeby wniosek mógł być w tym zakresie uzupełniany przy podpisywaniu umowy o dofinansowanie — zaznacza Magdalena Zawadzka.

Warto podkreślić, że nie wszystkie kryteria oceny formalnej zostały wyeliminowane. Część z nich przeniesiono do etapu oceny merytorycznej, chodzi np. o wymóg wykluczenia przedsiębiorcy z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej. Eksperci zbadają to jeszcze przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, ponieważ w momencie otrzymania pomocy publicznej beneficjent nie może znajdować się we wspomnianej sytuacji. Przedsiębiorcy będą mieli również możliwość korekty wniosku w ramach oceny merytorycznej.

Zapisy regulaminu konkursów przesądzą o zakresie i trybie dokonywania takiej poprawki. Dużym uproszczeniem dla przedsiębiorców będzie również organizacja konkursów w rundach. Takie rozwiązanie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju stosuje już od dawna. Dzięki temu firmy, które nie zdążą złożyć wniosku w danym terminie, mogą zrobić to później, w kolejnej rundzie, i mieć czas na skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów. Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, uważa, że efektów wejścia w życie ustawy wdrożeniowej przedstawiciele biznesu mogą spodziewać się już za kilka miesięcy. Nowe zasady muszą być jeszcze wprowadzone do poszczególnych programów operacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wyścig o granty bez oceny formalnej