Wyścig z czasem i przeszkodami

Anna Bytniewska
28-12-2004, 00:00

PGNiG Przesył miało wyleasingować infrastrukturę szacowaną na 6 mld zł. Szybko do tego nie dojdzie, bo problemów nie brakuje.

Liberalizacja rynku gazu w Polsce idzie mozolnie. Wprawdzie wydzielono operatora systemu przesyłowego, ale nie dysponuje on odpowiednim majątkiem. Krokiem w tę stronę miał być leasing operacyjny sieci gazociągów.

— Zgodnie ze strategią restrukturyzacji, umowa ma obowiązywać przez 10 lat, licząc od 2005 r. — mówi Andrzej Osiadacz, prezes PGNiG Przesył.

Na początku grudnia Marek Kossowski, prezes PGNiG, zapowiadał, że do końca roku umowa w tej sprawie powinna być już gotowa.

Liczenie rat

Może to być trudne, bo czasu zostało niewiele, a strony muszą się jeszcze porozumieć co do wysokości rat leasingowych, które PGNiG Przesył miałoby płacić gazowemu monopoliście.

— Aby ustalić ich ostateczną wysokość, musimy znać wartość wyceny leasingowanego majątku. Prace nad wyceną weszły w końcowy etap — podkreśla Andrzej Osiadacz.

A są to niebagatelne kwoty. Wartość infrastruktury przesyłowej na razie szacuje się na 5,9 mld zł. Do umowy ustosunkować musi się jeszcze Urząd Regulacji Energetyki.

Ciernista droga na GPW

Od tempa prac nad leasingiem uzależniony jest moment rozpoczęcia rozmów z wierzycielami PGNiG, dotyczący dwóch spraw: uzyskania ich aprobaty dla umowy oraz dla operacji przekazania spółki PGNiG Przesył skarbowi państwa. Obecny właściciel — PGNiG — jest zadłużony. Ten fakt sprawia, że wszelkie ruchy na majątku gazowego potentata muszą być uzgadniane z wierzycielami. Są nimi kredytodawcy i obligatariusze.

Tymczasem przejęcie przez skarb państwa operatora systemu przesyłu gazu jest warunkiem wejścia PGNiG na giełdę w połowie 2005 r. Program rządowy zakładał, że moloch dokona zbycia tej spółki (nie wiadomo, w jaki sposób) na rzecz państwa do końca grudnia 2004 r. Zarząd PGNiG przewiduje jednak, że operację uda się przeprowadzić do końca lutego 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyścig z czasem i przeszkodami