Wysłannik USA ds. Ukrainy podał się do dymisji

PAP, DI
opublikowano: 28-09-2019, 08:43

Specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy Kurt Volker podał się w piątek do dymisji - poinformowała telewizja CNN. Rezygnacja ma związek z kontrowersjami wokół lipcowej rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Ukrainy Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego.

Jak podaje CNN Volker został wymieniony przez sygnalistę, będącym prawdopodobnie pracownikiem wywiadu, w raporcie o nieprawidłowościach wynikających z rozmowy Trumpa z Zełenskim. Według jego informacji Volker rozmawiał z prawnikiem Trumpa Rudym Giulianim, aby "powstrzymać szkody", mogące wystąpić w związku z naciskami Trumpa na Ukrainę, by zaszkodzić jego potencjalnemu rywalowi Joe Bidenowi w następnych wyborach prezydenckich.

W udostępnionym w czwartek zredagowanym raporcie sygnalista napisał, że Trump, rozmawiając z Zełenskim, zabiegał o ingerencję obcego państwa w wybory w USA, a Biały Dom starał się ukryć zapis tej rozmowy. Autor przyznaje, że nie był świadkiem rozmowy, ale podkreśla, że został szczegółowo poinformowany o jej treści przez „wielu urzędników Białego Domu, którzy mieli na ten temat bezpośrednie informacje", a ich relacje pokrywały się.

W związku z ta sprawą Izba Reprezentantów USA od wtorku prowadzi śledztwo, które może doprowadzić do impeachmentu Trumpa. Volker jednym z pięciu pracowników Departamentu Stanu, które w najbliższych dwóch dniach mają być przesłuchane przez komisje spraw zagranicznych, wywiadu i nadzoru.

Kurt Volker był specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy od 7 lipca 2017 roku. Jego zadaniem była pomoc rządowi Ukrainy w rozwiązaniu konfliktu ze wspieranymi przez Rosję separatystami na zachodzie kraju.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy