Wysoka cena gazu na początek sezonu zimowego

opublikowano: 01-10-2018, 10:17

Sezon zimowy na rynku gazu w październiku zaczyna się nietypowo, od ceny hurtowej sięgającej prawie szczytu sprzed dekady, informuje Bloomberg.

Według agencji, wysokie ceny gazu to wynik działań europejskich polityków zmierzających do zwiększenia kar za korzystnie z węgla w sytuacji kiedy Chiny szukają czystszych paliw aby zmniejszyć smog w swoich miastach. Efekt jest taki, że elektrownie gazowe, importerzy LNG z Azji, a także magazyny gazu w Europie konkurują ze sobą na rynku nadal odtwarzając zapasy uszczuplone w trakcie ostrej, ubiegłorocznej zimy. 

- Mamy niedostateczną podaż gazu, której rezultatem jest znaczący skok cen na europejskim rynku energii, czego nie doświadcza w tym samym wymiarze reszta świata – powiedział Nick Stansbury, szef strategii na rynku energii w Legal & General Investment Management. – Byłoby to bardziej do zniesienia gdyby stojące za tym powodem były jasno wyjaśnione i zakomunikowane i gdyby to nastąpiło stopniowo. Tymczasem nie da się tego określić jako stopniowego – dodał.

Bloomberg zwraca uwagę, że holenderski gaz zdrożał od marca o 60 proc., a kontrakty „zimowe” w Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch lat zdrożały dwukrotnie. Do tego poziom zapasów gazu w magazynach w Europie jest najniższy o tej porze roku od 2013 roku.

- Ta zima może być najbardziej interesująca od lat – powiedział John Twomey, analityk rynku gazu w Bloomberg New Energy Finance w Londynie. – Jeśli będziemy mieli długi okres mrozu Europa może potrzebować wystarczająco wysokich cen, aby przyciągnąć dodatkową podaż globalnego rynku LNG – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu