Wysoki poziom inwestycji nie zaskoczył

AMD, WIK
opublikowano: 01-12-2006, 00:00

Bardzo dobre dane o inwestycjach nie oznaczają, że tak będzie wiecznie. Konkurencyjność polskiej gospodarki będzie maleć.

Kazimierz Wronkowski

wiceprezes Naftobudowy

Wczorajsze dane o inwestycjach za trzeci kwartał są bardzo dobre. Niewykluczone, że w kolejnych kwartałach będą jeszcze lepsze. Koniunktura sprzyja, szczególnie w naszym sektorze, czyli w budownictwie, w przemyśle naftowym i chemicznym. Mamy dynamiczny wzrost gospodarczy i dobre prawo. Jedyne, co może niepokoić, to przetasowania we władzach dużych spółek państwowych, niesprzyjające podejmowaniu przez nie decyzji o inwestycjach. Tak samo jest z opóźnieniami w prywatyzacji firm chemicznych.

Andrzej Gantner

dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności

Nie jestem zaskoczony dużym wzrostem inwestycji, bo znacząco wzrósł stopień zwrotu z kapitału zainwestowanego. Sądzę, że wysoki poziom inwestycji utrzyma się jeszcze przez rok lub dwa, a potem zacznie stopniowo maleć. Nie można przecież oczekiwać, że tempo rozwoju eksportu po wejściu Polski do Unii Europejskiej będzie się utrzymywał w nieskończoność. Konkurencyjność polskiej produkcji zacznie maleć. Nasze przewagi będą coraz mniejsze wraz ze wzrostem płac i innych kosztów. Mimo to perspektywy dla przemysłu spożywczego są dobre. Patrząc na dużo niższy poziom spożycia wielu produktów w Polsce, można się spodziewać rozwoju produkcji, a także inwestycji w wielu segmentach rynku spożywczego.

Wojciech Konecki

dyrektor CECED Polska (oddział Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD)

Duży udział we wzroście inwestycji ma nasza branża. Wielkie inwestycje stymuluje m.in. świetna koniunktura, z jaką mamy do czynienia na rynku AGD w Polsce (dwucyfrowy wzrost sprzedaży), ale także na rynkach zagranicznych. Dzięki nowym fabrykom otwieranym w Polsce przez duże światowe firmy Polska w ostatnim czasie wyrosła na czołowego producenta sprzętu AGD w Europie. W przyszłych latach czekają nas kolejne inwestycje w tej branży, jednak ich dynamika nie będzie już na pewno tak wysoka. Trzeba sobie bowiem uświadomić, że prawie wszyscy liczący się gracze już u nas zainwestowali. Poza tym, w niektórych regionach kraju, na przykład na Dolnym Śląsku, inwestorzy mają problem z pozyskaniem pracowników. Producenci sprzętu AGD muszą tam rywalizować o pracowników z innymi gałęziami przemysłu, m.in. producentami sprzętu RTV.

Andrzej Faliński

sekretarz Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Ogromne środki inwestują u nas nie tylko duże, zagraniczne sieci handlowe, ale także liczne firmy krajowe. Dzięki inwestycjom w nowe sklepy, centra handlowe i zaplecze logistyczno-organizacyjne najwięksi gracze próbują się mocno zakotwiczyć na rynku, który ma przed sobą bardzo dobre perspektywy rozwoju. To, w jakim kierunku będą szły dalsze inwestycje, zależy w dużej mierze od polityków. Jedno jest pewne. Biorąc pod uwagę deklaracje największych firm, w najbliższym czasie na pewno utrzyma się wysoki poziom inwestycji w naszej branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMD, WIK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu