Wysokie ceny ropy przestraszyły inwestorów w USA

opublikowano: 23-09-2004, 22:06

Przebieg czwartkowych notowań na amerykańskich parkietach nie wniósł niczego nowego do obrazu rynku. Inwestorzy ciągle targani są sprzecznymi doniesieniami, a atmosferę podgrzewają rosnące ceny ropy. Czyli zgodnie z tradycją.

W końcowej fazie sesji doszło do gwałtownego wzrostu wyceny listopadowych futures na ropę naftową. Cena baryłki tego surowca w kontraktach terminowych zbliżyła się do poziomu 49 USD na nowojorskiej giełdzie paliwowej. Zamknięcie na rynku terminowym zastało kontrakty na poziomie 48,46 USD, podczas gdy historyczny rekord zamknięcia z 19 sierpnia to 48,70 USD/b.

Tak silna zwyżka nie pomogła jednak kwotowaniom walorów koncernu Exxon Mobil, który jest jedynym przedstawicielem sektora paliwowego w średniej Dow Jones. Kurs akcji rynkowego giganta spadał chwilami o ponad 3 proc. To rezultat obniżenia rekomendacji przez Deutsche Bank Securities. Analitycy oceniają obecną atrakcyjność walorów spółki na zaledwie „trzymaj”.

Dostało się również konkurentom, gdyż raport zawierał także ustępy dotyczące całego sektora.

Spadała również wycena papierów Boeinga, co można zrzucić na karb reakcji inwestorów na informację o podjęciu przez Departament Sprawiedliwości działań zmierzających wyjaśnienia wpływu i roli jaką odegrali przy wyborze oferty spółki złożonej US Force niektórzy oficjele z administracji federalnej.

Za to cieszyć się mogli posiadacze walorów największej sieci detalicznej na świecie Wal-Mart-Stores. Cena akcji zwyżkowała o blisko 2 proc. po tym jak USB stwierdził, że maja one duży potencjał, gdyż w trakcie ostatniej hossy na Wall Street znacznie odstawały od reszty rynku.

Kończący sesję dzwonek zastał indeks Dow Jones na poziomie o 0,7 proc. niższym niż środowe zamknięcie. Mimo systematycznie podejmowanych prób, indeksowi Nasdaq Composite nie udało się przebić psychologicznego poziomu 1900 pkt. Zyskał jednak 0,04 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wysokie ceny ropy przestraszyły inwestorów w USA