Wysokie dochody Podlaskiego i rekordowy deficyt w projekcie budżetu na 2018 r.

PAP
opublikowano: 20-11-2017, 16:09
aktualizacja: 20-11-2017, 16:15

Dochody na poziomie blisko 825,7 mln zł, ale i najwyższy w historii regionu deficyt sięgający 153,8 mln zł - zakłada projekt budżetu województwa podlaskiego na 2018 rok. Największa część wydatków to inwestycje drogowe z unijnym dofinansowaniem.

"Budżet bardzo ambitny, ale - też patrząc na liczby - rekordowy w wielu aspektach" - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek województwa Jerzy Leszczyński. W jego ocenie to "budżet dla rozwoju województwa, niezbędny by ten rozwój się dokonał, był trwały i realny".

Jak wynika z danych zaprezentowanych dziennikarzom, zaplanowane dochody mają wynieść 825,7 mln zł - w ostatnich latach nieco wyższe były tylko w 2014 roku. Wydatki mają sięgać blisko 980 mln zł - wyższych województwo podlaskie jeszcze nie miało. Oznacza to też rekordowo wysoki deficyt budżetowy, który ma być pokryty z kredytu.

Główna część wydatków to inwestycje drogowe, przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Marszałek Leszczyński przyznał, że pociąga to za sobą konieczność zabezpieczenia pieniędzy na wkłady własne, ale podkreślił, że jest to szansa dla województwa na poprawę sieci połączeń między Białymstokiem a miastami powiatowymi. Zwrócił też uwagę, że będzie to uzupełnienie inwestycji z budżetu państwa, takich jak modernizacja tras S8 i S61.

114 mln zł to planowane wydatki w placówkach służby zdrowia, za które odpowiada samorząd województwa. Trzecia pula największych wydatków, to kultura.

"Napięty, ale realny, bardzo proinwestycyjny, nastawiony przede wszystkim na drogi" - tak mówił o budżecie na 2018 rok skarbnik województwa Henryk Gryko. Odnosząc się do wysokości planowanego deficytu przyznał, że może to budzić emocje, ale - w jego ocenie - deficyt zrealizowany w stosunku do planowanego powinien być mniejszy.

Dodał, że obecne zadłużenie regionu jest niewielkie, a planowane na koniec roku na 194 mln zł będzie na poziomie bezpiecznym, przy którym te zobowiązania województwo może bez przeszkód regulować. "Na razie koszty obsługi długu nas nie bolą" - dodał Gryko.

Mówił, że wydatki inwestycyjne na drogi (te z dofinansowaniem unijnym) to 511 mln zł. "Tego w historii województwa jeszcze nie było" - przyznał skarbnik.

Największa obecnie inwestycja drogowa województwa podlaskiego, to trasa Markowszczyzna-Łapy, z obwodnicami kilku miejscowości. Budowa już trwa; w 2018 roku wydatki na nią to 105,5 mln zł (w praktyce prawie w całości to dofinansowanie unijne). 77 mln zł trzeba będzie przeznaczyć na drogę Zabłudów-Nowosady, zaś 73,7 mln zł na drogę Białystok-Supraśl.

Marszałek Leszczyński zwrócił uwagę, że wiele z tych inwestycji już rozpoczęto, a realizowane będą nie tylko w przyszłym roku, ale i następnych.

Pierwsze czytanie budżetu województwa podlaskiego zaplanowano na 27 listopada.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane