Wysokie notowania złotego mogą się utrzymać

(Marek Druś)
04-02-2005, 07:20

Choć nie ma powodów do tak szybkiego wzrostu złotego, ten nic sobie z tego nie robi. Wczoraj za euro płacono tylko 3,96 zł. Nasza waluta nie była tak mocna od ponad dwóch lat. Część ekonomistów już ostrzega, że zachowanie rynku jest co najmniej dziwne.

Choć nie ma powodów do tak szybkiego wzrostu złotego, ten nic sobie z tego nie robi. Wczoraj za euro płacono tylko 3,96 zł. Nasza waluta nie była tak mocna od ponad dwóch lat. Część ekonomistów już ostrzega, że zachowanie rynku jest co najmniej dziwne.

A to dlatego, że niedawno Komisja Europejska dość nieprzychylnie wypowiedziała się o perspektywach wejścia Polski do Unii Monetarnej, instytucje finansowe korygują prognozy wzrostu gospodarczego w dół i wciąż nie ma sygnałów rzeczywistej reformy finansów publicznych.

— Rynek najwyraźniej nie docenia niebezpieczeństw, jakie pojawiły się na horyzoncie. Trudno wytłumaczyć jego zachowanie — mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Jednak według Marka Zubera, głównego ekonomisty DM TMS Brokers, mieliśmy wczoraj do czynienia z powrotem do sytuacji z końca 2004 r., kiedy złoty szybko zyskiwał na wartości.

— Inwestorzy wciąż są zainteresowani kupowaniem polskich aktywów. Potencjał naszej gospodarki jest większy niż zachodnich, kuszą wyższe stopy procentowe — twierdzi Marek Zuber.

Jego zdaniem, w najbliższych dniach nie powinniśmy się jednak spodziewać, by złoty kontynuował wzrosty w takim tempie, jak w ostatnich dniach. Z kolei Łukasz Tarnawa wróży dalszy wzrost.

— W perspektywie najbliższych dni nie można wykluczyć umacniania się złotego, nawet do 3,95 za euro. Jednak w dłuższym okresie takie notowania złotego są nie do utrzymania — uważa ekonomista PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Wysokie notowania złotego mogą się utrzymać