Wysokie rentowności obligacji biją w akcje

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-01-2022, 13:49

Wiele wskazuje na to, że otwierająca nowy tydzień na amerykańskich giełdach sesja będzie miała spadkowy charakter, a przy najmniej jej początek. Po poniedziałkowym święcie inwestorzy z Wall Street i Nasdaq powracają do gry, choć zapowiada się, że przewagę będzie miał obóz niedźwiedzi.

fot. Bloomberg

Około godziny 13:30 kontrakty terminowe na indeks największych blue chipów Dow Jones IA zniżkowały o 0,65 proc. Futures na wskaźnik S&P500 spadały o 0,98 proc. Z kolei te na Nasdaq 100 traciły 1,57 proc. Wcześniej jednak straty futures były jeszcze większe.

Pogorszenie nastrojów jest wynikiem obaw geopolitycznych i związanych z działaniami banków centralnych. Sporo niepokoju budzi wzrost napięcia na osi Rosja-NATO, które w czarnym scenariuszu uwzględniając potencjalny atak na Ukrainę grozi nawet konfliktem militarnym.

Odżyły też ze zdwojoną siłą obawy, że amerykański Fed będzie musiał szybciej niż zamierzał zareagować na wysoką, przedłużającą się inflację. Ta niepewność podbija rentowności papierów skarbowych. Zyski z benchmarkowych dwu- i dziesięciolatek wspięły się do poziomów ostatnio obserwowanych przed wybuchem pandemii. Z kolei niemieckie „bundy” zmniejszyły swoją ujemną rentowność idąc w kierunku zera.

Spośród danych makro jakie we wtorek trafią na rynek warto wymienić odczyty dotyczące indeksu rynku nieruchomości (NAHB), indeksu koaniunktury wytwórczej NY Empire State oraz już po zamknięciu sesji, wielkości napływu kapitałów do USA w listopadzie.

Spekulacje związane z działaniami Fed i doniesienia z rynku obligacji szczególnie działają na niekorzyść największych spółek technologicznych. Wysokie rentowności mocno bowiem uderzają w atrakcyjność papierów koncernów z grupy Big Tech. W przedsesyjnym handlu silnie zniżkują m.in. wyceny papierów Apple, Intela i Tesli.

Na rynku surowcowym pochód na północ kontynuuje ropa, co powinno wspierać notowania akcji koncernów paliwowo-energetycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane