Pan z wąsem do kupienia za pół miliona

AR
opublikowano: 22-09-2017, 12:50
aktualizacja: 22-09-2017, 13:28

Odnaleziony po latach obraz Stanisława Wyspiańskiego może okazać się największym aukcyjnym hitem tej jesieni. Wartość portretu namalowanego w 1904 r., który trafi pod młotek w Warszawie, szacowana jest na 500 tys. PLN.

Po wielkim narodowym czytaniu "Wesela" (m.in. przez prezydenta Andrzeja Dudę), Stanisław Wyspiański po raz kolejny przypomni o sobie w październiku i listopadzie – już nie jako autor dzieł literackich, które stały się polskim dziedzictwem, ale jako malarz. Tym razem nazwisko czwartego wieszcza może zainteresować szczególnie inwestorów – jeden z warszawskich domów aukcyjnych planuje wystawić na sprzedaż namalowany przez Wyspiańskiego, owiany aurą tajemniczości "Portret doktora Jana Raczyńskiego". Jego wartość szacowana jest na pół miliona złotych.

Wyspiański może i "widział swój teatr ogromny", ale to nie jego dramaty mogą szczególnie zainteresować inwestorów. W październiku jeden z jego obrazów będzie do kupienia na jednej ze stołecznych aukcji dzieł sztuki.
Zobacz więcej

Wyspiański może i "widział swój teatr ogromny", ale to nie jego dramaty mogą szczególnie zainteresować inwestorów. W październiku jeden z jego obrazów będzie do kupienia na jednej ze stołecznych aukcji dzieł sztuki. Fot. Archiwum Domu aukcyjnego Agra-Art

Dobrze znany koneserom obraz Wyspiańskiego z 1904 r., przez lata uważany za zaginiony, niedawno odnalazł się w Kanadzie – wśród dzieł prywatnej kolekcji spadkobierców Hilarego Stykolta, twórcy m.in. ikonicznych, modernistycznych krzeseł. Jest jednym z cyklu portretów elity intelektualnej Krakowa, które na początku XX wieku malował polski artysta.

- Aukcja "Portretu doktora Jana Raczyńskiego" odbędzie się przed planowanym na listopad tego roku otwarciem wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie prezentującym pełną kolekcję prac Stanisława Wyspiańskiego. Obejmująca prawie 900 pozycji inwentarzowych, wystawa będzie przedstawiać całą różnorodność twórczości “czwartego wieszcza”, w której splatają się malarstwo, literatura, teatr i rzemiosło artystyczne. W pokazie dzieł szczególne miejsce będą miały pastelowe arcydzieła - portrety i pejzaże – informują przedstawiciele domu aukcyjnego Agra-Art, w którym odbędzie się aukcja odnalezionego obrazu.

Pastelowy portret przedstawia Jana Raczyńskiego, krakowskiego lekarza pediatrę i ucznia profesora Macieja Leona Jakubowskiego, “ojca polskiej pediatrii”. Raczyński w roku namalowania portretu przeniósł się na Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie w 1905 r. jako profesor objął drugą na ziemiach polskich katedrę pediatrii. W 1912 r. na Kongresie Pediatrycznym w Paryżu ogłosił pionierskie prace na temat krzywicy u dzieci. Był pierwszym mężem Marii z domu Pareńskiej, młodopolskiej muzy, siostry Zofii, żony Tadeusza Boya Żeleńskiego (z którym się przyjaźnił).  Stanisław Wyspiański, jeden z najsłynniejszych artystów Młodej Polski, uwiecznił Marię m.in. w “Weselu” jako błyskotliwą, ironiczną i pewną siebie Marynę.

Na aukcji Agra-Art, która odbędzie się 15 października, obok obrazu Wyspiańskiego pod młotek pójdą też prace innych  twórców XIX i XX wieku - m.in. Mehoffera, Witkacego, Abakanowicz, Axentowicza, Brandta, Mehoffera, Malczewskiego, Matejki, Wierusza-Kowalskiego i Wyczółkowskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu