Wyspiański przebił 4 mln zł

Weronika A. Kosmala
opublikowano: 15-12-2017, 17:01
aktualizacja: 15-12-2017, 17:02

Pastel "Macierzyństwo" Stanisława Wyspiańskiego został wylicytowany na czwartkowej aukcji Desy Unicum do 3,7 mln zł, odbierając pierwsze miejsce olejowi Jana Matejki.

Obecny rekordzista nie trafił jednak na aukcję po raz pierwszy, bo - jak podaje Artprice - w połowie 2007 r. jego cena młotkowa wyniosła 620 tys. zł. Czwartkowa sprzedaż podsumowana została na niecałe 4,4 mln zł, co daje wyobrażenie i o prawie sześciokrotnej zwyżce, i o rozmiarach opłat domu aukcyjnego. 

"Macierzyństwo" Stanisława Wyspiańskiego
Zobacz więcej

"Macierzyństwo" Stanisława Wyspiańskiego Fot: DESA Unicum

Czy cena jest jakąś ilustracją ogólnej kondycji rynku sztuki? Można przypuszczać, ale pamiętając, że jest przede wszystkim składową: rzadkości konkretnego obiektu w obiegu, popytu na dzieła artysty, a nawet, w mniejszym stopniu, umiejscowienia zdjęcia pracy w aukcyjnym katalogu. 

Okładkowy pastel przedstawiający żonę artysty czule obejmującą dziecko okazał się mieć wszystko - włącznie z licytacją w grudniu, który za dobre sprawowanie zazwyczaj przynosi rynkowi jakiś przedświąteczny rekord.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika A. Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu