Wystąpienia Busha i Greenspana i wywołały spadki na giełdach

12-09-2002, 22:06

Czwartkowe wypowiedzi czołowych postaci amerykańskiej gospodarki wywołały przecenę indeksów na Wall Street. Prezydent USA, George W. Bush zapowiedział na forum ONZ, że atak na Irak jest nieunikniony, jeżeli Bagdad nie dostosuje się do rezolucji ONZ. Prezydent jest przekonany, że Irak posiada broń masowego rażenia i może zagrozić bezpieczeństwu międzynarodowemu.

Z kolei Alan Greenspan, szef Fed, podkreślił przed komisją budżetową, ze wysoki deficyt budżetowy może negatywnie odbić się na perspektywach wzrostu amerykańskiej gospodarki. Teraz rząd musi skupić się na ścisłej kontroli wydatków budżetowych.

Pesymistyczny oddźwięk przyniosły tez publikacje danych makroekonomicznych. Rekordowo wysoki deficyt handlu zagranicznego, sięgający 130 mld USD oraz najgorsza od pięciu miesięcy sytuacja na rynku pracy zniechęciły rynek do kupna akcji.

Największa przecena dotknęła spółki półprzewodnikowe i komputerowe. Ponad 4 proc. straciły m. in. Intel i Hewlett-Packard. Przecenę w sektorze wywołały holenderski Philips Electronics i Taiwan Semiconductors, które obniżyły prognozy sprzedaży i zapowiedziały ograniczenie wydatków na urządzenia do produkcji półprzewodników. W dół poszły m.in. Intel, Texas Instruments i Applied Micro Circuits.

Mocna przecena dotknęła też składniki Dow Jonesa, w tym akcje McDonald's z powodu złej opinii Goldman Sachs i Johnson & Johnson, któremu obcięli wycenę analitycy A.G. Edwards. Po negatywnej ocenie Salomon Smith Barney mocno spadła wycena Sun Microsystems, największego producenta serwerów Unixowych.

Mocne spadki zanotowały tez giełdy Starego Kontynentu. Przecenie przewodził sektor telekomunikacyjny i technologiczny, z powodu fali negatywnych rekomendacji, wydanych dla czołowych spółek TMT. Vodafone, czołowy operator telefonii komórkowej, stracił 6,25 proc. po zredukowaniu rekomendacji przez UBS Warburg. Szwedzki producent komórek, Ericsson spadł o 6,1 proc. po obniżeniu ratingu Moody's.

Akcje holenderskiego koncernu Philips Electronics potaniały o 10 proc., ponieważ grupa obniżyła swoje prognozy sprzedaży i zapowiedziała ograniczenie wydatków na urządzenia do produkcji półprzewodników. Morgan Stanley obniżył rekomendację dla spółki. Do wyprzedaży papierów ASML, Infineona i STMicroelectronics przyczynił się też tajwański TSMC, który ma podobne plany do Philipsa.

France Telecom spadł o 3,7 proc. ze względu na plany akcji emisji z prawem poboru o wartości 15 mld EUR. Przecena dosięgła też branżę reklamową. Bank UBS Warburg obniżył oceny dla WPP, Havas i Publicis, liderów marketingu w Europie.

Decyzja EBC, o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, nie wpłynęła na obraz rynku.

W Nowym Jorku Dow Jones potaniał o 2,35 proc., Nasdaq o 2,72 proc., a S&P o 2,48 proc. We Frankfurcie Xetra Dax stracił 4,54 proc., w Paryżu CAC 40 4,57 proc., a londyński FTSE 3,08 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wystąpienia Busha i Greenspana i wywołały spadki na giełdach