Czytasz dzięki

Wystartowała sonda kosmiczna na Marsa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-08-2005, 18:08

Amerykańska bezzałogowa marsjańska sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter (w skrócie MARSRECON lub MRO) wystartowała w piątek pomyślnie z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie - poinformowała NASA.

Amerykańska bezzałogowa marsjańska sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter (w skrócie MARSRECON lub MRO) wystartowała w piątek pomyślnie z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie - poinformowała NASA.

    Celem kosztującej 720 mln misji jest badanie marsjańskich polarnych czap lodowych oraz wyszukanie lądowisk dla przyszłych automatycznych próbników NASA.  

    Start rakiety nośnej Atlas V z MRO odbył się o godz. 13.43 czasu warszawskiego. Podróż do Czerwonej Planety potrwa siedem miesięcy.

    Wystrzelenie sondy planowano na środę, ale NASA przełożyła start w związku z problemami z rakieta nośną - najpierw na kilka godzin, a później o całą dobę. Wynikające z wzajemnego ustawienia Ziemi i Marsa względem Słońca "okienko startowe" dla sondy rozciągało się od 10 sierpnia do 5 września. 

    MRO to siedemnasta już na przestrzeni ubiegłych 41 lat sonda NASA, wystrzelona w kierunku Czerwonej Planety. Próbnik wejdzie na wokółmarsjańską orbitę w marcu przyszłego roku. W rezultacie trwających kilka miesięcy manewrów uplasuje się na orbicie biegunowej z ekstremami 255 kilometrów nad biegunem południowym i 320 km nad biegunem północnym, co umożliwi stały ogląd strefy równikowej w warunkach korzystnego wczesnopopołudniowego oświetlenia.

    Pokładowe instrumentarium MRO to m.in. dwie kamery o dużej rozdzielczości, spektrometr do wykrywania zawierających wodę minerałów oraz radiometr do pomiarów zawartości pyłu w atmosferze. Ponadto Włoska Agencja Kosmiczna dostarczyła  specjalny radar, którego fale penetrować będą w głąb gruntu bądź pokrywy lodowej.

    Jak się oczekuje, aparatura próbnika pracować będzie co najmniej do 2010 roku.

    Amerykanie rozpoczęli astronautyczną eksplorację Marsa w 1964 roku, wysyłając tam dwie sondy Mariner. Mariner 3 zamilkł wkrótce po wejściu na domarsjańską orbitę wokółsłoneczną, natomiast Mariner 4 przesłał w lipcu 1965 roku pierwsze wykonane z bliska zdjęcia Czerwonej Planety.    

    W 1971 roku NASA umieściła na orbicie Marsa sztucznego satelitę Mariner 9. Jako pierwszy dokładnie obfotografował planetę i jej fizjograficzne osobliwości - gigantyczne wygasłe wulkany i przepastne kaniony, znacznie przewyższające rozmiarami analogiczne formacje ziemskie. W pięć lat później dwie sondy Viking miękko wylądowały na powierzchni Marsa i w przeciwieństwie do wcześniejszych próbników radzieckich przez wiele miesięcy transmitowały na Ziemię dane naukowe.

    Kulminacją sukcesów USA w bezzałogowych lotach na Czerwoną Planetę stała się misja Mars Pathfinder - czyli dostarczenie tam 4 lipca 1997 roku automatycznego pojazdu kołowego Sojourner i jego penetracja okolic lądowiska.

    Obecnie Marsa badają trzy próbniki NASA - okrążający Czerwoną Planetę od jesieni 2001 roku Mars Odyssey oraz dwa automatyczne pojazdy kołowe Spirit i Opportunity, które wylądowały tam w styczniu 2004 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane