Wystawa narodowa i polsko-arabskie forum gospodarcze w Dubaju

PAP
opublikowano: 17-11-2007, 13:29

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który przebywa z wizytą w Dubaju, otworzył w sobotę Polską Wystawę Narodową, gdzie jest prezentowanych ponad 50 polskich firm z różnych branż. Ekspozycji towarzyszy forum polsko-arabskie.

"Widzimy jak szybko rozwijają się Emiraty Arabskie, jaki tu jest boom budowlany, jaki chłonny i dynamiczny rynek" - mówił Borusewicz. Podkreślił, że będzie to bardzo dobre miejsce do ekspansji na cały obszar krajów arabskich.

Marszałek Senatu zapewnił jednocześnie o wsparciu ze strony Senatu i polskiego rządu dla firm, które chcą działać na rynku bliskowschodnim.

Minister ds. rozwoju Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultan ibn Said Al-Mansur w rozmowie z polskimi dziennikarzami, podkreślił zmiany, jakie w ostatnich latach przeszła polska gospodarka. Powiedział, że "polskie produkty mają bardzo dobrą opinię w świecie arabskim". Wspomniał m.in. o polskich autobusach, które będą jeździć po Dubaju.

Jego zdaniem obroty miedzy Polską a Emiratami, które obecnie wynoszą ok. 300 mln dolarów, mogą być znacznie wyższe. "Wyniki nie osiągają jeszcze naszych oczekiwań. W przeciągu 2 do 5 lat obroty mogą osiągnąć między 500 mln a miliardem dolarów" - uważa minister.

Organizator wystawy narodowej Jerzy Karaim podkreślił, że jest to pierwsze tego typu polskie wystąpienie na Bliskim Wschodzie. Zaznaczył, że jest pomysł, aby polskie wystawy w Dubaju powtarzać kilka razy do roku.

"Dubaj traktujemy jako przyczółek. 40 proc. importu do Emiratów idzie dalej w świat. Przez Dubaj najłatwiej trafić do Indii, Pakistanu czy do Bangladeszu" - mówił Karaim. Zwrócił uwagę, że poza firmami, w stolicy ZEA promują się także polskie miasta i regiony, m.in. Poznań i Mazowsze.

Jeden z wystawców, który przyjechał do Dubaju, mówił, że chciałby, aby jego firma zaistniała w świecie "tutejszego biznesu" i ma jednocześnie nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to współpracą z firmami arabskimi.

Wystawa i forum gospodarcze odbywają się w ramach Polish Business Days. Mają zaprezentować możliwości gospodarcze Polski w Emiratach Arabskich oraz możliwości współpracy handlowo-inwestycyjnej. Na wystawie zaprezentuje się ponad 50 polskich firm z różnych dziedzin. W ramach forum gospodarczego przewidziano panele dyskusyjne m.in. o inwestycjach, turystyce, energetyce, zdrowiu i medycynie w Polsce i w krajach arabskich.

Polska jest jednym z największych partnerów handlowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich spośród państw Europy Środkowej. Obroty handlowe za 2006 rok wyniosły ok. 300 mln dolarów.

Agnieszka Szymańska (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane