Wystawa: Nowe Jeruzalem

AG
opublikowano: 26-10-2007, 00:00

Do 15.12 w krakowskiej Galerii Starmach

Do swego najnowszego projektu Marta Deskur zaprosiła kilkunastu znanych i nieznanych artystów, kuratorów i pisarzy. Wcielili się w postaci 14 apostołów. Dlaczego 14? Zwyczajowo mówi się o 12 zapominając o św. Macieju, którego, po upadku Judasza, wybrali pozostali apostołowie oraz o św. Pawle, zwanym Apostołem Narodów, powołanym przez Chrystusa po zmartwychwstaniu.

Artystka prowadzi przewrotną grę z chrześcijańską tradycją, stawiając się w roli Chrystusa i powołując na apostołów mężczyzn ze swojego otoczenia

— działających w świecie sztuki. Deskur, podobnie jak Alanis Morissette w filmie Kevina Smitha „Dogma”, przebiera się za Boga i „wybiera” na św. Piotra — Marcina Maciejowskiego, św. Jana — Wilhelma Sasnala, św. Judę Tadeusza — Sebastiana Cichockiego, św. Mateusza Ewangelistę — Sławomira Shuty, a na św. Tomasza — Rafała Bujnowskiego. Wszyscy sfotografowani są w codziennych ubraniach, z wpiętymi pejsami i ze współczesnymi odpowiednikami tradycyjnych atrybutów.

www.starmach.com.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu