Czytasz dzięki

Wystrzał Eko Exportu

  • Emil Górecki
opublikowano: 22-01-2015, 00:00

Dopiero czterdziesty pierwszy komunikat o rozpoczęciu pozyskiwania mikrosfery białej w tym urządzeniu rozgrzał inwestorów.

Już czterdzieści razy informował bielski Eko Export o postępach w budowie instalacji do bezpośredniego odbierania mikrosfery z elektrowni w kazachskiej Astanie, ale dopiero czterdziesty pierwszy komunikat o rozpoczęciu pozyskiwania mikrosfery białej w tym urządzeniu rozgrzał inwestorów. Kurs urósł o 30,34 proc.

— Przystępujemy do badań mikrosfery i przygotowania próbek zamówionych przez naszych dotychczasowych odbiorców. Dodatkowo zostaliśmy poproszeni o przesłanie próbek przez trzy duże firmy z USA, które do tej pory nie kupowały u nas białej mikrosfery — poinformował Jacek Dziedzic, prezes spółki.

Mikrosfera to produkt uboczny spalania węgla kamiennego. Odpowiednio przygotowana jest używana np. do uszczelniania odwiertów czy produkcji form odlewniczych. Duże elektrownie na Wschodzie wysypują popioły do specjalnych gigantycznych jezior, na których powierzchni pływa potrzebny surowiec.

Do tej pory Eko Export je poławiało w czasie krótkiego lata. Astańska inwestycja pozwoli pobierać je suche, czyste i bez względu na temperaturę na zewnątrz. Inwestycja miała ruszyć już pod koniec 2013 r.

Ponieważ się opóźniała, Eko Export sprzedawał mniej, niż zapowiadał. Na początku stycznia po raz drugi obniżył prognozy wyników za 2014 r. Od ponad roku spadał również kurs spółki. Obecnie akcje są o około 30 proc. tańsze niż w styczniu 2014 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy