Wysyp dobrych raportów

Tadeusz Stasiuk
22-04-2005, 00:00

Przez dłuższą część czwartkowych notowań na największych parkietach europejskich panowała huśtawka nastrojów. Po słabym, zgodnym z oczekiwaniami analityków początku sesji, indeksy odrobiły straty i lekko zwyżkowały. Zawdzięczają to spółkom informatycznym z niemieckim producentem oprogramowania biznesowego SAP na czele. Dzięki wzrostowi sprzedaży licencyjnej, spółce udało się poprawić wyniki kwartalne.

Te same czynniki doprowadziły do wzrostu papierów fińskiej Nokii. Ich kurs zwyżkował blisko 5 proc., najmocniej od końca stycznia. Największy na świecie producent telefonów komórkowych osiągnął w pierwszym kwartale 19 centów zysku na akcję wobec 15 centów prognozowanych przez analityków. Do zakupu papierów potentata zachęciły dodatkowo bardzo dobre rezultaty jego amerykańskiego konkurenta — Motoroli.

Inwestorzy chętnie też handlowali akcjami brytyjskiego Allied Domecq, który zostanie przejęty przez francuski Pernod Ricard. Wartość transakcji to 14 mld USD. Kurs papierów przejmowanego producenta trunków rósł momentami ponad 3,5 proc.

Po przeciwnej stronie rynku znalazły się walory Ciby, lidera światowego rynku pigmentów do barwienia plastiku. Firma odnotowała w minionym kwartale 34-proc. spadek zysku, co było wynikiem mniejszej liczby zamówień i wysokich cen surowców.

Od silnych wzrostów rozpoczęły się notowania za oceanem. W ciągu pół godziny od otwarcia handlu zostały odrobione straty z środy. Aprecjację wspierały doskonałe wyniki eBaya (popularnego serwisu aukcyjnego) i Motoroli, a także nadspodziewanie duży spadek liczby nowych bezrobotnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wysyp dobrych raportów