Wysypiska zazielenią się dzięki pieniądzom z UE

DI
opublikowano: 14-03-2014, 00:00

32 mln zł dotacji pozwolą zamienić składowiska odpadów na Dolnym Śląsku we wzgórza pokryte zielenią.

Spółka Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa z Wrocławia pozyskała 25 mln zł z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na proekologiczne inwestycje. Kolejne 7 mln zł dołoży Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Za te pieniądze 9 nieczynnych już składowisk odpadów na Dolnym Śląsku pokryje się zielenią z wytyczonymi ścieżkami edukacyjnymi. Projekt zyskał nieformalną nazwę „Lawendowe wzgórza”.

— Na Dolnym Śląsku najpilniejsze prace rekultywacyjne trzeba wykonać w Polanicy-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Przemkowie i Jędrzychowicach (gm. Zgorzelec) — mówił Marek Mielczarek, prezes zarządu wrocławskiego WOŚiGW.

Przedstawiciele Inicjatywy zwracają uwagę, że prac wymaga np. wysypisko w Polanicy, które grozi skażeniem wód rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Śmietnisko w Przemkowie jest zlokalizowane na terenach chronionych — w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. W Jędrzychowicach wody gruntowe spływają spod wysypiska do Nysy Łużyckiej. Składowiska o łącznej powierzchni ponad 21 ha zostaną zabezpieczone, a ich wnętrza odgazowane i uszczelnione przed spływem deszczówki.

Projekt zostanie zakończony w grudniu 2015 r., ale na swoją kolej do rekultywacji czeka jeszcze 14 wysypisk. Spółka Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa została utworzona przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej oraz dziewięć gmin regionu: Przemków, Mietków, Zgorzelec, Sulików, Polanicę-Zdrój, Ziębice, Sobótkę, Siechnice i Bystrzycę Kłodzką. DAWG jest spółką ze 100-procentowym udziałem samorządu województwa dolnośląskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Wysypiska zazielenią się dzięki pieniądzom z UE