Wyszukiwarka internetowa Bing znów dostępna w Chinach

  • PAP
opublikowano: 25-01-2019, 16:37

Wyszukiwarka internetowa Bing jest w piątek znów dostępna w Chinach, po dniu blokady nałożonej na nią przez rządowy aparat cenzury – podał brytyjski dziennik „Financial Times”. Odblokowanie serwisu potwierdził rzecznik firmy Microsoft.

„Możemy potwierdzić, że Bing nie był dostępny w Chinach, ale dostęp został przywrócony” - oświadczył rzecznik amerykańskiej firmy.

Według „FT” blokada wyszukiwarki Microsoftu to przykład ryzyka, z jakim mierzą się zagraniczne firmy działające w ściśle kontrolowanym chińskim sektorze internetowym. W czwartek brytyjski dziennik podał, powołując się na anonimowe źródło, że blokadę nakazały chińskie władze.

Nie jest jasne, co konkretnie spowodowało decyzję o zablokowaniu i odblokowaniu serwisu, ani też czy Bing będzie w dalszym ciągu dostępny, ponieważ chiński rząd nie komentuje publicznie tego rodzaju działań. „FT” przypomina, że w przeszłości tymczasowe blokady nakładano na strony internetowe, które później blokowano całkowicie, jak było w przypadku usług Google’a w 2010 roku.

Chiński państwowy urząd ds. cyberprzestrzeni, który zajmuje się cenzurą sieci, nie odpowiedział na prośbę o komentarz przesłaną przez agencję Reutera.

„Nie zdarzyło się to po raz pierwszy. Dzieje się to okresowo. (…) Czasami występują spory, czasami są trudne negocjacje z chińskim rządem i wciąż czekamy, by dowiedzieć się, o co chodzi w tej sytuacji” - powiedział w czwartek prezes Microsoftu Brad Smith na Forum Ekonomicznym w Davos, cytowany przez "FT".

Bing jest jedyną dużą zagraniczną wyszukiwarką, która wciąż jest w Chinach dostępna. Reuters zwraca uwagę, że Microsoft cenzuruje wyniki wyszukiwania dotyczące wrażliwych dla Pekinu tematów w zgodzie z polityką chińskiego rządu.

Chińscy cenzorzy blokują dostęp do wielu zagranicznych stron internetowych, w tym Google’a, Twittera, Facebooka i Youtube’a. Za „wielkim chińskim firewallem”, jak nazywana jest potocznie blokada, niedostępne są również strony wielu niezależnych od Pekinu mediów.

Cenzura chińskiego internetu zaostrza się, odkąd w 2012 roku władzę w Komunistycznej Partii Chin (KPCh) przejął obecny prezydent kraju Xi Jinping. Od tamtej pory partia znacznie zacieśniła kontrolę nad społeczeństwem we wszystkich sferach życia.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy