WYWIAD-Kołodko gotowy na przyjęcie euro, ale po dobrym kursie

17-11-2002, 13:25

Wojciech Moskwa

SKOPJE (Reuters) - Minister finansów Grzegorz Kołodko uważa, że termin przyjęcia przez Polskę euro nie jest uzależniony jedynie od reform budżetowych i tempa wzrostu gospodarczego, ale również od kursu wymiany. Minister finansów chce, by Polska spełniała warunki konieczne do przyjęcia euro już w 2005 roku. Jest to ambitny plan zważywszy na problemy, jakie kraj ma z utrzymaniem dyscypliny budżetowej i kosztami, które będzie musiał ponieść wstępując do Unii Europejskiej prawdopodobnie w 2004 roku.

Kołodko zaznaczył jednak, że spełnienie warunków Traktatu z Maastricht nie oznacza, że Polska miałaby przyjąć wspólną walutę jak najszybciej, czyli w 2006, czy 2007 roku.

"Kryterium jest bowiem tylko jedno - czy to będzie korzystne dla polskiej gospodarki, czy nie. A to zależy także od tego, z jakim kursem będziemy wchodzić do strefy euro" - powiedział Kołodko w wywiadzie dla agencji Reuters.

Minister finansów wielokrotnie podkreślał, że kurs polskiej waluty jest zbyt mocny. Złoty wciąż jednak umacnia się dzięki zakupom zagranicznych inwestorów liczących na efekt konwergencji.

Pytany jaki powinien być kurs wymiany złotego na euro w momencie przystąpienia Polski do strefy euro Kołodko powiedział: "W ramach zespołu roboczego banku centralnego i ministerstwa finansów prowadzimy pewne dyskusje na ten temat, ale w tej fazie w zespole, a nie z mediami."

KRYTERIA Z MAASTRICHT W 2005

Zespół banku centralnego i ministerstwa finansów ustalił na razie, że kurs wymiany złotego na euro powinien być oparty na średnim kursie rynkowym. Nie wiadomo jednak jaki okres czasu będzie brany pod uwagę przy wyliczaniu tej średniej. Ponadto, przyjęto iż Polska powinna spełnić warunki traktatu w 2005 roku.

"To będzie niebywale trudne (spełnienie warunków z Maastricht w 2005)" - powiedział Kołodko.

"Czy to będzie realne i możliwe? Będę mógł na to pytanie odpowiedzieć, kiedy będę wiedział, co się uda przeprowadzić w ramach pakietu restrukturyzacji finansów publicznych, nad którym obecnie pracuję, a także jak będziemy więcej wiedzieć, czy jest realna szansa, że w 2005 tempo wzrostu przekroczy 5,0 procent PKB" - powiedział Kołodko.

Jego zdaniem w tym roku wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyniesie 1,4 procent, a w przyszłym 3,5 procent. Analitycy natomiast nie są aż takimi optymistami.

Kołodko dodał, że w grudniu bądź w styczniu przyszłego roku zakończy prace nad pakietem reform fiskalnych, które przygotują budżet na wstąpienie do Unii Europejskiej.

"Żeby był problem wyboru (daty przyjęcia euro), to musimy spełnić kryteria. To bynajmniej nie oznacza, że jak będziemy je spełniać to wejdziemy do strefy euro w najwcześniejszym możliwym momencie" - powiedział Kołodko.

Dodał, że ze spełnieniem większości warunków traktatu Polska nie powinna mieć problemów. Trudno będzie natomiast zmniejszyć deficyt budżetowy do poniżej trzech procent z 3,9 procent PKB w 2003 roku.

Jego zdaniem dług publicznych liczony według zasad unijnych sięgnie w 2002 roku 44,6 procent PKB, co oznacza że Polska jest znacznie poniżej 60-procentowego maksimum ustalonego przez Maastricht, uważa Kołodko.

"Jestem zupełnie spokojny o kryterium inflacyjne" - dodał Kołodko, przewidując iż inflacja na koniec tego roku wyniesie 1,3 procent. Jego zdaniem, jeżeli nie dojdzie do "szoków zewnętrznych" to jest szansa, że w przyszłym roku inflacja spadnie poniżej zaplanowanych w budżecie 2,3 procent.

Według Traktatu kraje chcące wejść do strefy euro muszą utrzymać inflację na poziomie nie wyższym o więcej niż 1,5 procent od średniej z trzech krajów, mających najniższą inflację w strefie euro.

"Jesteśmy gotowi spełnić również kryterium pasma wahań kursu walutowego" - powiedział Kołodko.

Aby stać się członkiem europejskiej unii monetarnej Polska musi na dwa lata przed przyjęciem euro utrzymać walutę w mechanizmie kursowym (ERM-2), który ogranicza wahania waluty do plus/minus 15 procent od ustalonego parytetu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WYWIAD-Kołodko gotowy na przyjęcie euro, ale po dobrym kursie