WYWIAD-Optimus liczy, że fiskus daruje mu odsetki

07-08-2002, 17:01

Marcin Gocłowski

WARSZAWA (Reuters) - Nowosądecki producent komputerów Optimus SA, który z powodu znacznych rezerw na zaległości podatkowe poniósł w drugim kwartale 70 milionów złotych straty zaproponował fiskusowi, że zapłaci sporny podatek, ale bez odsetek i kar, dzięki czemu spółka zaoszczędziłaby około 20 milionów złotych, powiedział w środę prezes firmy.

Optimus, który od dwóch miesięcy ma nowego prezesa i znaczącego akcjonariusza, Andrzeja Widerszpila, ma kłopoty z fiskusem ponieważ wykorzystał w latach 1998-99 przepisy mówiące iż spółka wytwarzająca zagranicą pomoce naukowe jest zwolniona z 22-procentowego VAT-u.

Optimus woził więc komputery na Słowację, tam je montował i wwoził z powrotem do kraju oferując po konkurencyjnej w stosunku do zagranicznych firm cenie. Fiskus uznał jednak, że było to niezgodne z prawem i zażądał podatku wraz z odsetkami. W sumie Optimus utworzył na ten cel w drugim kwartale 37,4 miliona złotych rezerw.

"Choć sprawa jest wciąż w toku postępowania i zajmie się nią też Naczelny Sąd Administracyjny zaproponowaliśmy, że zapłacimy kwotę główną 17 milionów złotych i poprosiliśmy o darowanie odsetek i kar" - powiedział w wywiadzie dla Reutera Widerszpil.

"Uważamy iż szkodliwość tego czynu jest znikoma, gdyż na transakcjach bez VAT zyskały szkoły kupując (od Optimusa) więcej komputerów. Liczę, że do października otrzymamy decyzję Ministerstwa Finansów w tej sprawie" - stwierdził.

Optimus ma kłopoty finansowe z powodu zbytniego zdywersyfikowania działalności - spółka prócz produkcji komputerów, zajmuje się też nieruchomościami, ma nawet udział w krynickiej firmie prowadzącej kolej linową. Jej byłego szefa i założyciela zatrzymało Centralne Biuro Śledcze w związku z kontrowersjami podatkowymi z lat minionych.

Widerszpil poprzednio menedżer konkurującego z Optimusem polskiego oddziału amerykańskiego koncernu Compaq, kupił od BRE Banku pięć procent akcji notowanej na warszawskiej giełdzie spółki i zapowiada, że chce postawić ją na nogi.

Widerszpil uważa, że po utworzeniu rezerw w drugim kwartale spółka może już z czystą kartą przystąpić do dalszej restrukturyzacji i ograniczania kosztów, które powinny jej pozwolić na wypracowanie w czwartym kwartale 2002 roku zysku na poziomie operacyjnym - w drugim kwartale strata operacyjna wyniosła 53,5 miliona złotych.

"Przekopaliśmy się przez tę firmę buldożerem i mogę powiedzieć, że nie ma już w niej takich zaległości, które nakazywałyby tworzenie znacznych rezerw. Teraz chcemy skupić się na restrukturyzacji, która pozwoli na wypracowywanie zysku operacyjnego, bo bez tego firma nie ma możliwości funkcjonowania" - powiedział prezes.

Restrukturyzacja polega na ściślejszej kontroli kosztów oraz zwolnieniach - do końca sierpnia zatrudnienie w spółce matce zmniejszyć ma się do 260-270 osób, w sumie proces zwolnień grupowych obejmuje 140-160 osób. Spółka ma uprościć strukturę holdingu i pozbyć się udziałów w przedsięwzięciach niezwiązanych z działalnością podstawową.

"Zadecydowaliśmy też, że Optimus skupi się na sprzedaży pecetów, serwerów i komponentów. Przy odpowiedniej strukturze kosztowej można na tym zarabiać" - powiedział Widerszpil.

Podtrzymał też zapowiedzi, że w 2002 roku spółka może wydać 20 milionów złotych na inwestycje wspomagające jej rozwój. Wcześniej zapowiadał, że Optimus być może będzie chciał kupić fabrykę zajmującą się produkcją domowej elektroniki. Zastanowi się też nad ewentualną konsolidacją z innymi firmami z branży.

Widerpszil nie powiedział jakich wyników skonsolidowanych za drugi kwartał należy się spodziewać po spółce. Optimus poda wyniki grupy 14 sierpnia.

"Środków na te inwestycje będziemy szukać tam gdzie szukają ich spółki giełdowe - nie wykluczam ani emisji akcji, ani emisji obligacji zamiennych, która pozwoliłaby na sfinansowanie wydatków pro rozwojowych" - powiedział Widerszpil.

Dodał, że ewentualna emisja miałaby miejsce raczej w przyszłym niż w tym roku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WYWIAD-Optimus liczy, że fiskus daruje mu odsetki