WYWIAD-Szeptel znów planuje emisję na przełomie IX/X

26-07-2001, 14:03

Paweł Florkiewicz

WARSZAWA (Reuters) - Na przełomie września i października łomżyński Szeptel SA może przeprowadzić kolejną emisję akcji. Spółka chce złożyć prospekt emisyjny do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) w sierpniu, powiedział w wywiadzie dla Reutera prezes Szeptela.

"Emisja może być przeprowadzona na przełomie września i października. Na razie nie możemy podać jej wielkości, na pewno będzie widełkowa. Dużo będzie zależeć od sytuacji na rynku" - powiedział w czwartek Michał Skolimowski.

Szeptelowi udało się ostatnio przełamać złą passę panującą na rynku. Spółka sprzedała 2,6 miliona akcji serii H, dzieki czemu pozyskała środki w wysokości ponad 78 milionów złotych.

Kolejna emisja zostanie przeprowadzona w ramach zatwierdzonego kapitału docelowego. Walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało o podwyższeniu go o maksymalnie 7,95 miliona złotych. Do tej pory Szeptel wykorzystał 2,6 miliona.

"Pozostała nam możliwość emisji do około 5,3 miliona. Chcemy ją przeprowadzić w ciągu roku, czyli do czerwca 2002" - dodał Skolimowski.

TELBANK I SIEĆ SZKIELETOWA PRIORYTETAMI

Środki pozyskane ze sprzedaży akcji Szeptel chce przeznaczyć na realizację dwóch powiązanych ze sobą celów: inwestycję kapitałową w Telbank oraz budowę światłowodowej sieci szkieletowej.

Obecnie Szeptel ma około 21 procent akcji Telbanku, a największy akcjonariuszy łomżyńskiej spółki, czyli BGŻ około czterech procent.

Jak powiedział Skolimowski inwestycja w Telbank jest dla Szeptela ważna z kilku powodów. Po pierwsze spółka ta również przymierza się do budowy sieci światłowodowej, tak więc połączenie sił byłoby korzystne dla obu stron.

"Rynek się rozwija i trzeba łączyć siły. Chodzi o wspólną budowę sieci światłowodowej" - dodał prezes Szeptela.

Telbank jest także atrakcyjny, ponieważ zajmuje się obsługą telekomunikacyjną całego sektora bankowego.

Największym akcjonariuszem Telbanku jest Narodowy Bank Polski (NBP), który ma 60 procent akcji. Jednak zgodnie z ustawą o NBP, musi on wycofać się z tej inwestycji do końca 2002 roku.

"Na razie mamy 21 procent (Telbanku), a dalsze zwiększenie naszych udziałów nie jest wykluczone" - powiedział Skolimowski.

"Poza tym ze względów strategicznych ewentualne połączenie obu firm byłoby atrakcyjne. Można sobie wyobrazić sytuację, że Telbank trafiłby na giełdę poprzez Szeptela" - dodał, zaznaczając jednak, że żadne decyzje nie zapadały i mógłby to być jeden z pomysłów dalszego rozwoju obu firm.

Obecnie Szeptel ma gotowe 350 kilometrów sieci szkieletowej. Poza tym przygotowane projekty oraz podpisane umowy z zakładami energetycznymi dają 80-procentowe pokrycie całego kraju.

Jak powiedział prezes Skolimowski do 2003 roku spółka chce mieć sieć przesyłu danych o długości około 5000 kilometrów, a w samym 2001 roku będzie to 1000 kilometrów.

NEGOCJACJE Z TELE DANMARK TRWAJĄ

W kwietniu pojawiła się informacja, iż duńska grupa telekomunikacyjna TDC (dawniej Tele Danmark) jest zainteresowana inwestycją kapitałową w Szeptela. Inwestor miałby kupić akcje łomżyńskiej spółki od jej obecnych akcjonariuszy.

Prowadzono są prace nad opcyjną strukturą emisji. Tele Danmark miałby opcję odkupu akcji od inwestorów finansowych.

"Z tego co słyszałem w ciągu roku Tele Danmark zamierza kupić akcje Szeptela od jego akcjonariuszy. Minimum o jakim zawsze mówili inwestorzy duńscy to 25 procent. Chodzi oczywiście o to, aby mieć wpływ na wszystkie najważniejsze decyzje" - powiedział Skolimowski.

Dodał, że negocjacje idą w dobrym kierunku.

"30 lipca odbędzie się kolejna runda spotkań" - dodał prezes Szeptela.

Skolimowski powiedział, że zarząd będzie wówczas rozmawiał na temat współpracy operacyjnej, a akcjonariusze na temat ewentualnej inwestycji kapitałowej Tele Danmark.

Według danych z początku czerwca, BGŻ ma ponad 18 procent głosów w Szeptelu, Piotr Robełek około 13 procent, Piotr Łuniewski około 10 procent, LG Petro Bank dziewięć procent, a gmina Szepietowo ponad pięć procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / WYWIAD-Szeptel znów planuje emisję na przełomie IX/X