WYWIAD-Ziółkowska nie widzi przeszkód dla obniżki stóp

opublikowano: 24-09-2002, 13:01

WARSZAWA (Reuters) - Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Wiesława Ziółkowska jest zdania, że projekt przyszłorocznego budżetu - choć budzący wątpliwości - nie jest argumentem przemawiającym przeciwko redukcji stóp procentowych. Za obniżką przemawia według niej niska inflacja i słabe perspektywy wzrostu gospodarczego na świecie.

RPP rozpoczyna dziś swe dwudniowe posiedzenie, na którym będzie analizować projekt budżetu państwa na przyszły rok. Zakłada on, że przyszłoroczne wydatki państwa wzrosną realnie o 2,2 procent do 193,5 miliarda złotych. Dochody wzrosną realnie o 4,5 procent.

W projekcie przewidziano znaczny wzrost dochodów dzięki relatywnie wysokiemu, krytykowanemu przez ekonomistów założeniu tempu wzrostu gospodarczego, które wynieść ma 3,5 procent. Na tym założeniu zbudowana została prognoza, że deficyt budżetowy spadnie do 38,7 miliarda złotych z 40 miliardów w 2002 roku, sądzą analitycy. "To 3,5 procent wzrostu gospodarczego budzi moje wątpliwości. Wątpliwości budzą też wpływy prywatyzacyjne. Wzrost deficytu publicznego również jest niepokojący" - powiedziała Reuterowi Ziółkowska.

Ziółkowska, która zwykle głosuje za redukcjami stóp, jest jednak zdania, że mimo tych wątpliwości, budżet nie stanowi przeszkody do obniżki stóp.

"Każdy kolejny budżet był trudny i każdy budził wątpliwości Rady. Byłabym jednak zadowolona gdyby taki (jak w projekcie) budżet został zrealizowany, bez żadnych przesunięć. Budżet nie stanowi przeszkody dla redukcji stóp" - powiedziała Ziółkowska.

"Nie zakładam nadmiernego poluzowania polityki fiskalnej (w kraju). Niska inflacja też raczej przemawia za redukcją. Sytuacja zewnętrzna powinna wymuszać obniżkę stóp - import maleje i w Niemczech i w strefie euro. Nasze możliwości wzrostu eksportu na te rynki są słabe" - powiedziała Ziółkowska.

Rada będzie jednak podzielona w decyzji na temat stóp, stwierdziła.

Główna stopa rynkowa wynosi obecnie 8,0 procent. Rynek spodziewa się, że Rada po raz kolejny obniży stopy - o 50 punktów bazowych. Decyzja RPP zostanie opublikowana jutro, prawdopodobnie około południa.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WYWIAD-Ziółkowska nie widzi przeszkód dla obniżki stóp