Wyż demograficzny szturmuje fundusze

GN
opublikowano: 26-09-2007, 00:00

Najlepiej na rynku pracy jest trzydziestolatkom. Sporo dwudziestolatków wyemigrowało — wynika z badań CU OFE.

Najlepiej na rynku pracy jest trzydziestolatkom. Sporo dwudziestolatków wyemigrowało — wynika z badań CU OFE.

Wyż demograficzny przyniósł rekordową liczbę wchodzących na rynek pracy. I żniwa dla funduszy emerytalnych.

— Szacujemy, że w tym roku do OFE przystąpi 800 tys. osób, ale w kolejnych ten rynek będzie się kurczył i za kilka lat liczba zapisujących się zmaleje do 500-550 tys. — mówi Piotr Szczepiórkowski, prezes Commercial Union PTE.

CU, największy OFE, przeanalizował rachunki klientów. Wnioski powiązał z sytuacją na rynku pracy. Niektóre wyniki zaskakują: spośród osób, które w 2004 r. miały 21-25 lat i regularnie opłacały składki 18 proc. dziś ich nie płaci.

— Naszym zdaniem, to odzwierciedlenie emigracji zarobkowej — mówi Piotr Szczepiórkowski.

Najbardziej regularnie płyną składki trzydziestolatków. To oznacza, że nie zmieniają pracy lub bez problemu znajdują nową. Ich płace rosną najszybciej: w tym roku ponad 14 proc., podczas gdy urodzonych w 1959 r. o niecałe 6 proc.

— Pensje trzydziestolatków rosną co rok. Wraz z wiekiem wzrost wynagrodzeń maleje, bo 45-latkom trudniej wywierać presję na pracodawcę, a z drugiej strony ich zarobki są wysokie — mówi Piotr Szczepiórkowski.

Co ciekawe, w ostatnich trzech latach bardziej regularnie wpływały składki kobiet niż mężczyzn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy